ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Sól

Sól

nazwa

Od dawien dawna, sól stanowi jeden z najpopularniejszych dodatków wykorzystywanych do podkreślania smaku przyrządzanych potraw. W zamierzchłych czasach, ten biały kruszec był niezwykle cennym produktem handlowym, co sprawiło, że zyskał sobie nawet przydomek „białego złota”. Obecnie, sól posiada wiele zastosowań, lecz jej główny cel w dalszym ciągu nastawiony jest na uwydatnianie smakowych eksplozji. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować kilka cennych wskazówek, które pomogą Wam podczas zdobywania kulinarnych szczytów, korzystając z różnorodnych gatunków soli.

Rodzaje soli

Sól kuchenna
jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej szkodliwych rodzajów soli, który znajduje się w niemalże każdej kuchni. Jest ona szeroko stosowana w rafinowanych produktach i w potrawach serwowanych w restauracjach. Jest to, oczywiście, sól rafinowana, której cenne składniki odżywcze zostały zastąpione takimi związkami, jak chociażby krzemian glinu (bardzo toksyczny związek, jedna z głównych przyczyn choroby Alzheimera) mający charakter substancji przeciwzbrylającej.
Sól jodowana
to rodzaj soli kuchennej, w której umieszczono dodatek o nazwie jodek potasu. Związek ten jest znakomitym środkiem zapobiegającym niedoczynności tarczycy. Dlatego też, sól jodowana jest szczególnie korzystna dla osób, które wykazują niedobór naturalnych zasobów jodu.
Sól koszerna
jest typem soli gruboziarnistej, która nie zawiera żadnych dodatków. Często jest stosowana do konserwowania mięsa, głównie ze względu na rozmiary swoich grudek. Duże bryłki nie wchłaniają się w mięso, jak w przypadku soli kuchennej. Co więcej, absorbują z niego krew, co powoduje, że łatwiej zmyć ją z powierzchni mięsa, a przy okazji nie doprowadzić do jego przesolenia.
Sól morska
jest od wieków uzyskiwana poprzez metodę odparowywania wody morskiej. Występuje zarówno w postaci drobnych ziaren, jak i w formie większych kryształków. Hain
drobnoziarnista sól, idealna do gotowania, a także do pieczenia chleba LaBaleine
gruboziarnista sól odznaczająca się łagodniejszym smakiem Maldon
jest nieco droższa od swoich poprzedniczek, aczkolwiek, stanowi doskonałą przyprawę stołową. Fleur de Sel
ta sól jest najdroższa ze wszystkich, lecz nie bez powodu. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i Francji, i jest uważana za najlepszy rodzaj soli morskiej. Do tego, jest wyłącznie zbierana ręcznie i charakteryzuje się bardzo delikatnym smakiem. Jest używana do posypywania potraw, a nie do gotowania.
Sól peklowa
jest solą drobnoziarnistą, stosowaną do przyrządzania solanek, których można użyć do marynowanych ogórków bądź kiszonej kapusty. Ponadto, nie zawiera żadnych dodatków.
Sól kamienna
odznacza się bardziej szarym kolorem, ponieważ nie jest tak mocno rafinowana jak sól tradycyjna. Co więcej, dzięki niskiemu stopniu rafinacji, sól kamienna zachowuje więcej wartościowych minerałów i nieszkodliwych nieczystości. Dostępna jest w formie dużych kryształów, w związku z czym, nie nadaje się ani do gotowania, ani jako przyprawa stołowa. Najczęściej wykorzystywana jest do przyrządzania lodów z automatu.
Sól kwaśna
jest otrzymywana z kwaśnych owoców, takich jak cytryny lub limonki. Służy jako wzmagacz cierpkości smaku niektórych potraw, na przykład barszczu.
Sól stołowa
jest mieszanką soli kuchennej i dodatków smakowych, takich jak sól cebulowa, czosnkowa lub selerowa.

Jak uratować przesolone dania?

  • W przypadku przesolenia płynnej potrawy (np. zupy), wystarczy dolać niesolonego płynu, aby rozcieńczyć konsystencję.
  • Innym sposobem jest wrzucenie obranego i pokrojonego w ćwiartki ziemniaka, na okres 15 minut.
  • Innym sposobem na ukojenie przesolonych zup, a także gulaszów, jest dodanie niewielkiej ilości ugotowanego w niesolonej wodzie puree z białego ryżu.
  • Nadmiernie przesolone sosy można załagodzić dodając do nich odrobiny śmietany, octu lub brązowego cukru. Decydując się na ten krok, powinniśmy zacząć od dodawania najmniejszych ilości, nieustannie sprawdzając smak przyrządzanego sosu.
  • W przypadku zup i sosów przyrządzanych na wolnym ogniu, należy już na starcie użyć jedynie odrobiny soli. Wszystko dlatego, ponieważ część płynu wyparuje, dzięki czemu intensywność smaku soli ulegnie zwiększeniu. Pomimo tego, iż dodanie szczypty soli do pieczywa lub deserów poprawi ich smak, nie należy dublować ilości soli podczas dublowania przepisu.

Inne wskazówki przy używaniu soli

  • Jeżeli pragniemy, aby grzyby w naszych potrawach zachowały swoją pulchność, sól dodajemy dopiero pod koniec gotowania.
  • Nie dodawać soli przed ubijaniem białek. Sól wyciągnie z nich wilgoć, co nie tylko wydłuży czas ubijania, ale również obniży ich konsystencję i objętość.
  • Wrzucając szczyptę soli podczas gotowania jaj, sprawi ona, że jajka nie będą pękać i wychodzić ze skorupki.
  • Gotując wodę na warzywa lub makaron, powinniśmy wrzucić sól dopiero wtedy, gdy woda zacznie wrzeć.
  • Woda z solą gotuje się dłużej. Sól dodana do makaronu lub warzyw, ujędrnia ich strukturę.
  • W przypadku warzyw naturalnie bogatych w sód, takich jak buraki, kapusta, seler, buraki boćwinowe, szpinak, marchew, cykoria, kukurydza i karczochy; należy dodawać sól bardzo rozważnie.
  • Nie powinniśmy używać soli kuchennej do marynowania. Dodatki mogą przyciemnić ogórki, a także wpłynąć na proces fermentacji. W celu uzyskania najlepszych rezultatów, użyjmy soli peklowej.
  • W kwestii owoców morza, należy stosować sól z umiarem, ponieważ charakteryzują się naturalną zawartością soli.
  • Podczas próbowania potrawy pod kątem zawartości soli, próbowane porcje powinny pokryć cały język, a nie tylko jego czubek (jest mniej wrażliwy aniżeli jego pozostałe obszary). Próbka powinna być schłodzona, gdyż wysoka temperatura tłumi wrażliwość kubków smakowych.
  • Przyrządzając mięso w wysokich temperaturach, warto je posolić na samym początku. Sól pomaga w procesie karmelizacji, który zachodzi w mięsie, a także pomaga stworzyć chrupką powłokę, która zatrzymuje smak i wilgoć wewnątrz potrawy. Najlepsza do tej czynności jest sól koszerna.
  • Jeżeli nasze zdrowie wymaga ograniczenia spożycia soli, dobrym sposobem jest posolenie mięsa solą koszerną w okresie jego spoczynku.
  • Korzystając z blendera, sól często zlepia się ze sobą tworząc większe grudki. Wystarczy dodać 10 ziaren surowego ryżu, który wchłonie część wilgoci i utrzyma sól w swobodnej konsystencji.

Przechowywanie Soli

Sól powinna być przechowywana w szczelnym zamknięciu i spożyta maksymalnie w ciągu jednego roku. Nie przechowywać soli w srebrnych pojemnikach, ponieważ chlor zawarty w soli wchodzi w negatywne reakcje ze srebrem, powodując zielone zabarwienie. Nie należy trzymać soli na otwartym powietrzu, ponieważ wilgoć sprawi, że zamieni się ona w twardą bryłę.

Zdrowo solimy##

Sól stanowi wspaniały dodatek do potraw. Co więcej, nasz organizm potrzebuje jej do utrzymania swoich prawidłowych funkcji. Sód, który zapewnia sól, reguluje bicie serca i równoważy poziomy płynów w organizmie. Jednakże, co za dużo to niezdrowo. Dlatego też, należy ją spożywać z umiarem, ponieważ spożycie 1 grama soli na 1 kilogram masy ciała jest w stanie doprowadzić nawet do śmierci. Mowa tutaj, oczywiście, o soli rafinowanej, a nie morskiej. W przypadku tej drugiej, granica umiaru jest o wiele szersza. Warto podczas gotowania zrezygnować z soli i zastąpić ją suszonymi ziołami i smakowymi przyprawami. Przyprawy, takie jak pieprz, bazylia, trawa cytrynowa, imbir i czosnek – nie tylko gwarantują wyborny smak, ale także są bardzo zdrowe. W przypadku zwiększenia intensywności smaku mięs i ryb, najlepszym sposobem jest ich marynowanie zanim przystąpimy do przyrządzania potrawy.

Wartości odżywcze

Porcja: 18g Kalorie: 0 kcl

Błonnik pokarmowy0   g

z alkoholu0 kcal

Gęstość2,16E-05 g

Objętość15 g/m3

Food folate0   μg

Tłuszcze jednonienasycone0   μg

Tłuszcze wielonienasycone0   μg

Tłuszcz0   g

Tłuszcze nasycone0   μg

Węglowodany0   g

Total Folate0   μg

Cukier0   g

Białko0   g

Tryptofan0   g

Treonina0   g

Izoleucyna0   g

Leucine0   g

Lysine0   g

Metionina0   g

Cystyna0   g

Fenyloalanina0   g

Tyrosine0   g

Walina0   g

Arginina0   g

Histydyna0   g

Alanina0   g

Kwas asparaginowy0   g

Kwas glutaminowy0   g

Glicyna0   g

Prolina0   g

Seryna0   g

B10   mg

C0   mg

B60   mg

E0   mg

B30   mg

B120   μg

B20   mg

B50   μg

B90   μg

K0   μg

Retinol0   μg

Beta Kryptoksantyna0   μg

Likopen0   μg

Luteina + Zeaksantyna0   μg

A(IU)0   IU

Bete-karoten0 μg

Alfa-karoten0 μg

Omega-30 mg

Omega-60 mg

Fosfor0   mg

Magnez0,00018   mg

Potas0,0014   mg

Sód7   μg

Wapń0,0043   mg

Żelazo5,9E-05   mg

Cynk1,8E-05   mg

Fluor3,6E-07   μg

Mangan1,8E-05   μg

Miedź5,4E-06   μg

Selen1,8E-08   μg

Cholesterol0   μg

Fitosterol0   μg

%0   %

Objętość(ml)0   ml

Masa(g)0   g

Procent masy0   %