ßßß Cookit - przepis na NALEWKA MALINOWA (malinďż˝wka, nalewka z malin)

NALEWKA MALINOWA (malin�wka, nalewka z malin)

nazwa

Wykonanie

Maliny oprócz walorów smakowych i kuszącego wyglądu, jak wszystkie owoce jagodowe są skarbnicą witamin i składników mineralnych.
Te przepyszne owoce są dosyć bogate w kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, mniej salicylowego i mrówkowego), pektyny, cukry ( glukoza, fruktoza, niewiele sacharozy), związki śluzowe, witaminy (C, B6, B2, B1, PP, prowitamina A), sole mineralne (żelazo, potas, magnez, wapń,fosfor, cynk, miedź) i olejek eteryczny.
Nalewka na wódce przygotowana z surowych malin zachowuje w pełni dobroczynne właściwości zdrowotne tych owoców.
Nalewka malinowa zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym stanowi naturalny lek przeciwgrypowy, napotny, przeciwgorączkowy.
Warto nalewkę z malin stosować również w niedokrwistości, w dolegliwościach trawiennych, nieżytach żołądka i jelit. Jednakże przetworów z malin i ich liści nie powinni używać chorzy na zapalenie nerek i skazę moczanową, choć w ostatnich latach to stwierdzenie wydaje się być kontrowersyjne.
Ten przepis na nalewkę malinową stosuję rokrocznie, wykorzystując zapiski kulinarne mojej Babci. Polecam :)
Składniki :
1 kg malin
0.75l wódki 40%
300 - 400g cukru
Wykonanie :
Przebrane maliny umieszczamy w słoju 2 litrowym, zalewamy wódką i zamykamy zakrętką. Dokładnie wstrząsamy zawartość słoja i odstawiamy w nasłonecznionym miejscu na 10-14 dni. Pamiętamy o codziennym wstrząsaniu zawartości słoja.
Po tym czasie zlewamy wytrawną nalewkę, precedzając przez dwuwarstwową gazę do drugiego słoja lub butelki i szczelnie zamykamy.
Pozostałe w słoju maliny zasypujemy cukrem (i tutaj jest dowolność, możemy go dodać wg własnego uznania, jeżeli dodamy 400g nalewka wychodzi dość słodka), zamykamy zakrętką, wstrząsamy i odstawiamy na kolejne 10-14 dni. Pamiętamy o codziennym wstrząsaniu zawartości słoja.
Po tym czasie zlewamy sok przecedzając przez dwuwarstwową gazę do drugiego słoja lub butelki i łączymy z wcześniej zlaną wytrawną częścią nalewki. Możemy wycisnąć delikatnie owoce, ale gdy chcemy mieć klarowną nalewkę, to nie wyciskamy zbyt mocno)
Przelewamy do butelek i szczelnie zamykamy. Przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu. Najlepsza jest po ok. 4 miesiącach, ale dla łasuchów dobra jest już bezpośrednio po rozlaniu do butelek :)
Polecam również :
Źródło:http://wkuchennymoknie.blox.pl/2016/09/NALEWKA-MALINOWA-malinowka-nalewka-z-malin.html