ßßß Cookit - przepis na Domowy chleb razowy

Domowy chleb razowy

nazwa

Wykonanie

Domowy chleb razowy – dlaczego warto piec domowe pieczywo ??
Domowe pieczywo w odróżnieniu od tego oferowanego przez dyskonty i piekarnie zawiera znane nam składniki. Nie ma tu ulepszaczy ani spulchniaczy a dodatkową zaletą jest fakt że możemy tu puścić wodzę kulinarnej wyobraźni i dodać do takiego chleba tak naprawdę wszystko: ziarna słonecznika, pestki dyni, bakalie, suszone owoce, płatki owsiane gryczane, oliwki, suszone pomidory… i wiele innych. Jednym słowem to wszystko za co w piekarni trzeba sporo zapłacić bo dla przykładu cena chleba z ziarnami dyni ze stosunkiem 1:1 mąki pszennej zwykłej do pszennej pełnoziarnistej to koszt 4zł bochenka o wielkości 700g. Jak dla mnie szokujące!
Przepis ten stworzyłam z myślą o osobach które po pierwsze chcą zaoszczędzić domowy budżet po drugie pragną zdrowo się odżywiać. Warto zaznaczyć że mąka z pełnego przemiału to bardzo dobre źródło błonnika oraz witamin z grupy B, których dodatkowym źródłem są drożdże użyte do przepisu. Słonecznik wzbogaci chleb o cenne z żywieniowego punktu widzenia kwasy tłuszczowe omega 3.
Domowy chleb razowy – składniki
0,5 kg mąki pszennej razowej typ 2000
12 g świeżych drożdży
350 ml zimnej wody
100 g uprażonych ziaren słonecznika
2 łyżeczki soli
Podane proporcje wystarczą do przygotowania chleba o wadze 700 g
Domowy chleb razowy – przepis
Przepis dostosowany jest do wypiekacza do chleba natomiast można oczywiście zrobić go w piekarniku. Wyjdzie równie smaczny z tym że będzie kosztował nas więcej pracy bo ciasto będziemy musieli wyrobić ręcznie. Ja poszłam na łatwiznę – Was również namawiam do tego – i wykorzystałam wypiekacz do chleba, co osobiście bardzo polecam. Urządzenie bardzo proste w obsłudze – wyrabia ciasta, nagrzewa aby odpowiednio urosło a także wypieka. Niektóre modele nadają się również do pieczenia słodkich ciast oraz wyrobu dżemów i konfitur
Do misy wypiekacza wkładamy wszystkie składniki: wodę, mąkę, sól, drożdże oraz słonecznik. Ustawiamy program na ciemne pieczywo i wagę 700 g. I tu w zasadzie wypiekacz poradzi sobie już sam. Standardowy program trwa około 3 godziny od momentu wsypania składników po zarobienie ciasta, jego wzrost, aż do otrzymania gotowego, pachnącego bochenka.
Jeśli zdecydujecie się na tradycyjne przygotowanie chleba to pamiętajcie, że ciasto powinno być bardzo dobrze wyrobione i elastyczne. Powinno wyrastać około 2 godzin. Pieczemy natomiast w temp około 180 St. C w funkcji termoobiegu.
Źródło:http://www.kulinarny-blog.pl/przepis/domowy-chleb-razowy