ßßß Cookit - przepis na Mamma Mia i makaron spaghetti

Mamma Mia i makaron spaghetti

nazwa

Wykonanie

Parę dni temu zaskoczył mnie kurier ..z paczką z firmy Kupiec ..a w paczce makarony.. Mamma Mia!
Jak już pisałam niejednokrotnie, że moja młodsza córka uwielbia spaghetti...[ a taki makaron własnie dostałam] obowiązkowo musiało być spaghetti..no, ale cóż..jakoś miałam mało wolnego czasu..więc poszłam "na łatwiznę" i wykorzystałam sos słodko -kwaśny ze słoika..ale oczywiście własnej produkcji ..wyszło pyszne jedzonko...Ugotowałam całą paczkę makaronu..troszkę zostało..ale i tak jego wykorzystałam..[ o tym w kolejny m poście]..
opakowanie makaronu spaghetti
1 cebula
0,5 kg kiełbasy
2 słoiki sosu sosu słodko-kwaśnego
Cebulę pokroić w kostkę, lekko zeszklić na oliwie.Dodać kiełbasę pokrojoną w półplasterki i razem smażyć kilka minut.Makaron ugotować i odcedzić , dodać do podsmażonej kiełbasy z cebulą.Dodać również sos słodko-kwaśny.Wymieszać i chwilkę jeszcze po ddusić.
Kilka słów o makaronach i pszenicy durum..[ cytuję z tej strony]
Makarony Mamma Mia produkowane są ze 100% pszenicy durum. Jest to specyficzna forma pszenicy, wyselekcjonowana spośród innych pszenic. Produkty na bazie durum są dla naszego organizmu korzystniejsze, zarówno pod względem odżywczym, jak i dietetycznym.
Mąka z pszenicy durum, inaczej zwana semoliną jest bardzo bogata w białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Z niej właśnie wyrabia się najwyższej jakości makarony włoskie, które chłoną znacznie mniej wody niż makarony produkowane ze zwyczajnej mąki pszennej. Co za tym idzie, makaron ten ma mniejszey indeks glikemiczny – jeśli ugotujemy makaron z pszenicy durum przez 20 minut – ma on indeks glikemiczny 58. Jeżeli będziemy gotować go jedynie 12 minut, wartość ta zmniejsza się do 34, podczas gdy makaron z mąki pszennej zwyczajnej ma około 70 iG!
DURUM ZAWIERA WIĘCEJ:
fosforu,
żelaza,
potasu,
miedzi,
manganu,
cynku,
witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6),
kwasu foliowego.
Zawiera również luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników
Pszenica durum co to takiego?
Triticum durum czyli pszenica twarda, to jedna z najstarszych roślin uprawianych od wieków w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Pszenica durum najlepiej rośnie w suchym, kontynentalnym klimacie.
Do czego wykorzystuje się pszenicę durum?
Ze względu na swoje właściwości (twarde bielmo, wysoką zawartość glutenu, wysoką szklistość i dużą zawartość barwników) pszenica durum wykorzystywana jest głównie do produkcji makaronów. Mąka z pszenicy durum zwana semoliną jest bardziej bogata w białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne, niż zwykła mąka pszenna (Triticum vulgaris).
Makarony otrzymane z mąki durum charakteryzują się jasnożółtym kolorem i znacznie wyższą twardością. Z pszenicy durum produkuje się również kus kus.
Jaka jest różnica między pszenicą durum a pszenicą zwyczajną Triticum aestivum ssp. vulgre?
Mąka z pszenicy durum zawiera więcej fosforu, potasu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, a także witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6) oraz kwasu foliowego, niż mąka z pszenicy zwykłej. Durum zawiera również luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników. Makaron z pełnoziarnistej mąki durum zawiera około 323 kcal w 100 g, z czego 12 g stanowi białko, 2 g tłuszcze, 64 g węglowodany, a aż 7 g błonnik. Z kolei makaron dwujajeczny z mąki pszennej typ 450 zawiera aż 368 kcal, w tym 75,8 g to węglowodany, 11,1 g białka, 1,6 g tłuszcze, błonnik stanowi tylko 2,4 g. Warto zatem wybierać makarony o niższym udziale węglowodanów przy jednocześnie wyższej zawartości błonnika pokarmowego.
Poza tym, a może przede wszystkim mąka durum ma niższy indeks glikemiczny, co powoduje, że wyrzut cukru i insuliny jest niższy, niż przy zjedzeniu oczyszczonej mąki pszennej zwyczajnej. Co istotne na IG ma wpływ czas obróbki termicznej. Inaczej mówiąc, jeśli gotujemy makaron z pszenicy durum przez 20 minut – ma on indeks glikemiczny 58, jak będziemy gotować go jedynie 12 minut, wartość ta zmniejsza się do 34, podczas gdy makaron z mąki pszennej zwyczajnej ma około 70 IG.
Źródło:http://mojekucharzenie-bozena-1968.blogspot.com/2013/08/1406-mamma-mia-i-makaron-spaghetti.html