ßßß Cookit - przepis na Bezglutenowa krajanka malinowa

Bezglutenowa krajanka malinowa

nazwa

Wykonanie

Dzisiaj zwrot w stronę klasyki - kruche ale delikatne, mocno maślane ciasto, w połączeniu ze świeżymi malinami. Nie wyobrażam sobie, żeby komuś nie posmakowało, chyba, że wybitnie nie lubi malin ;) Krajanka świetnie smakowała polana niewielką ilością lukru, ale jego dodatek nie jest moim zdaniem konieczny. Warto upiec, zwłaszcza, że przygotowanie wszystkiego nie zajmuje wiele czasu, a i wystąpienie zakalca jest bardzo mało prawdopodobne ;) Na zdjęciu uwieczniona krajanka bezglutenowa (upieczona w formie o wymiarach 21 cm x 28 cm) - jak widać jest bardzo krucha (przy tej ilości masła raczej normalne), ale nie "sypiąca", bez problemu ją pokroiłam i wyjęłam z formy łopatką do ciasta. Koniecznie upieczcie, zanim skończą się polskie maliny!
Składniki (na formę o wymiarach ok. 21 cm x 21 cm):
Nadzienie:
ok. 340 g świeżych malin
1 łyżka likieru malinowego (użyłam kokosowego)
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka skrobi kukurydzianej (użyłam ziemniaczanej)
Ciasto:
220 g miękkiego masła
2/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru waniliowego
2 szklanki mąki pszennej (bezglutenowcy: 3/4 szkl. mąki gryczanej, 1/2 szkl. kukurydzianej, 1/2 szkl. ziemniaczanej, 1/2 szkl. ryżowej)
Lukier:
2 łyżki likieru malinowego (użyłam kokosowego)
cukier puder
Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Maliny opłukać i delikatnie osuszyć, przesypać do miski. Dodać likier, sok z cytryny i skrobię, dokładnie wymieszać, rozgniatając łyżką część malin. Odstawić na bok.
W dużej misce ubijać masło z cukrem i solą przez ok. 5 minut, na średnich obrotach miksera. Dodać mąkę i cukier waniliowy, ponownie zmiksować, aby w mieszance nie było widać suchej mąki (ciasto jest dość rzadkie).
3/4 ciasta wyłożyć do formy i wykleić nim spód. Całą zawartość miski z malinami (razem z sokiem) rozprowadzić równomiernie po cieście. Pozostałą część ciasta rozkruszyć nad malinami. Piec w temperaturze 180 º C, przez ok. 45 minut (do zarumienienia ciasta). Wyjąć z piekarnika, odstawić na 15 minut, pokroić na kwadraty i zostawić do całkowitego wystygnięcia. Lukier przygotować miksując 2 łyżki likieru z cukrem pudrem - dodając po trochę cukru, tak, aby uzyskać polewę o ulubionej konsystencji. Udekorować ciasto i podawać.
Smacznego!
Źródło przepisu (zmodyfikowanego przeze mnie): http://asimplepantry.com/
Źródło:http://lisia-kawiarenka.blogspot.com/2014/09/bezglutenowa-krajanka-malinowa.html