ßßß Cookit - przepis na mielonka ze słoika

mielonka ze słoika

nazwa

Wykonanie

Bardzo smakowita domowa wędlinka, bez konserwantów, tania, banalnie prosta. Porcja na około 6 - 7 słoiczków dżemówek. Trwałość tak przygotowanej mielonki to około miesiąc pod warunkiem, że będziemy przechowywać ją w lodówce, szczegóły wielokrotnej pasteryzacji - poniżej.
Jeśli chcecie mieć więcej tłuszczyku na górze, zwiększcie proporcjonalnie ilość boczku.
1,3 kg łopatki lub karczku wieprzowego
0,8 kg boczku surowego (powinien być tłusty)
2 płaski łyżeczki soli lub peklosoli
1,5 - 2 łyżki majeranku
6 - 8 ząbków czosnku
1,5 łyżeczki pieprzu czarnego
3/4 szklanki zimnej wody
Mięso mielimy, czosnek przepuszczamy przez praskę, dodajmy go do mięsa razem z przyprawami, dolewamy wodę i wyrabiamy całość na jednolitą masę.
Słoiczki wyparzamy, wkładamy do nich masę mięsną upychając ściśle do wysokości 3/4 słoiczka, zakręcamy dokładnie.
Słoiki pasteryzujemy przez 90 minut (od momentu zagotowania). Woda ma sięgać do wysokości mięska, jeśli się wygotuje, uzupełniamy ją wrzątkiem.
SZCZEGÓŁY WIELOKROTNEJ PASTERYZACJI WG KURONIA:
Mięso możemy zapasteryzować w różnej wielkości słojach i z przeznaczeniem do spożycia w okresie od 1 miesiąca do 6 miesięcy od chwili pasteryzacji. Dlatego powinniśmy pamiętać, że trwałość produktu zależna jest od czasu i wielokrotności pasteryzacji. I tak, słoje o objętości 500 ml gotujemy wraz zawartością - 60 minut przy pierwszej, 40 minut przy drugiej, a 30 minut przy trzeciej pasteryzacji. Słoje o objętości 1 l odpowiednio - 90, 60 i 45 minut, a większe, o pojemności 1,5 litra - 120, 80, 60 minut. Pasteryzujemy mięso w odstępach jedno - dwudniowych. Pierwsza pasteryzacja daje nam trwałość produktu do 1 miesiąca, przy konieczności przechowywania w temperaturze poniżej 10ºC, druga przedłuża nam trwałość do 6 miesięcy, nadal w niskich temperaturach, a trzecia 6 miesięcy nawet bez chłodzenia.
Źródło:http://zcukrempudrem.blogspot.com/2014/01/mielonka-ze-soika.html