ßßß Cookit - przepis na PSZENNO-GRYCZANY CHLEB Z GARNUSZKA

PSZENNO-GRYCZANY CHLEB Z GARNUSZKA

nazwa

Wykonanie

SKŁADNIKI :
300 g maki pszennej
200 g maki gryczanej
1/2 kostki świeżych drożdży
150 g zakwasu / opcjonalnie /
250-300 ml ciepłej wody
2 łyżki oliwy
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie z dodatkiem cukru i soli oraz oliwy . Wlewamy zaczyn do mąki i mieszamy do wyrobienia kuli . Jesli ciasto jest zbyt twarde dodajemy trochę wody , jeśli jest zbyt rzadkie podsypujemy mąką . Miskę przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia . Kiedy ciasto podwoi swoją objętość jeszcze raz zagniatamy i ponownie odstawiamy . Tym razem możemy już przełożyć je do formy w której będzie pieczone . Formę smarujemy olejem i posypujemy mąką by chleb nie przywarł w trakcie pieczenia . Nadmiar maki wysypujemy . Ponownie przykrywamy ściereczką i czekamy aż wyrośnie .
Tym razem umieściłam do w miedzianym rondelku . Przeważnie piekę w nierdzewnych garnkach , ale ten ładnie się prezentuje na zdjęciach.
Pieczemy w piecu rozgrzanym do 250 C przez ok 40-45 min . Po upieczeniu wyjmujemy z formy i studzimy tak by był dostęp powietrza od spodu , najlepiej na kratce .
zapraszam na mój fanpage na FB
Źródło:http://lemoncurdsylvii.blogspot.com/2014/01/pszenno-gryczany-chleb-z-garnuszka.html