ßßß Cookit - przepis na Chleb jęczmienny

Chleb jęczmienny

nazwa

Wykonanie

O jęczmiennych bochenkach mowa już w Ewangelii. Jezus rozmnożył ich pięć i nakarmił tłumy. Nie były to wyrośnięte bochny, tylko placki jęczmienne z dodatkiem śruty, upieczone na kamieniu. Mąka jęczmienna ma w swoim składzie bardzo mało glutenu, więc współczesny chleb jęczmienny jest upieczony z maki pszennej z dodatkiem jęczmiennej. Warto dodawać jęczmień do wypieków, bo zawiera dużo wysokowartościowych białek i skrobi a także właściwie zbilansowanych witamin i mikroelementów.Ma w sobie dużo błonnika, a w nim polisacharyd betaglukan, który właściwie wpływa na poziom dobrego cholesterolu we krwi, stabilizuje poziom cukru, obniża ciśnienie krwi, zapobiega nowotworom przewodu pokarmowego.
Make jęczmienną kupiłam w młynie. Jest grubo zmielona, biało-beżowa. Postanowiłam wzbogacić nią recepturę mojego Zwykłego chleba pszenno-żytniego
zaczyn
1 łyżka aktywnego zakwasu żytniego
150 g mąki żytniej 2000
ok. 150 ml wody
Składniki mieszamy i pozostawiamy na 10-12 godzin na blacie.
cisto chlebowe
350 g zaczynu
750 g mąki pszennej chlebowej
150 g mąki żytniej jasnej
250 g mąki jęczmiennej *
650 ml wody
2 łyżeczki soli
1/3 łyżeczki drożdży instant **
Zaczyn, mąki, drożdże i wodę wymieszałam za pomocą robota kuchennego do połączenia składników. Zostawiłam na 15 minut. Następnie dodałam sól i wyrobiłam dokładnie hakiem, przynajmniej 10 minut. Ciasto powinno odchodzić od miski.
Takie ciasto zostawiam do wyrośnięcia w naoliwionej misce, przykrytej folią na dwie godziny. Moje urosło bardzo szybko. Po pół godzinie ciasto odgazowałam. Gdy podwoiło swoją objętość przełożyłam do dwóch koszyków wysypanych mąka jęczmienna. Znowu bardzo szybko urosło. Piekłam w 240 stopniach, z parą 10 minut a potem jeszcze 25 minut w temperaturze 220 stopni.
* następnym razem dodam więcej mąki jęczmiennej. Miło mnie zaskoczyło, że mimo iż
zawiera bardzo mało glutenu , to nie obciążyła ciasta chlebowego
** ciasto rosło bardzo aktywnie, następnym razem nie dodam drożdży
Bardzo dobry chleb. Ma inny, ciekawy ale nie narzucający się smak.
Może wszystko, co z jęczmieniem jest dobre?
Piwo! Najlepsze Żywe z lokalnego, bielkowskiego browaru!
No i whisky single malt. Każda szkocka, ale najlepsze te z Islay. Ardbeg, Laphroig, Lagavulin. To prawda, trzeba się rozsmakować, ale warto. Niezapomniane, mocne, aromatyczne doznania!
Źródło:http://zapachchleba.blogspot.com/2013/03/chleb-jeczmienny.html