Wykonanie
Blog > Komentarze do wpisu«
KIEŁBASA SZLACHTY - 1665r.
KIEŁBASA PRADZIADA - 1896r »Wędzarnia
MarkaPrzy wylewce połączyłem dwie techniki izolacji od podłoża.Najpierw wylałem cztery słupy poniżej strefy zamarzania (dla Polski 1 m), następnie na tym lekkie zbrojenie i wylewka.
Wymiary mojej wylewki to 0,9 m X 0,9 m (wymiar
trzech długości cegieł + fuga 1 cm).
WAŻNE: prace należy przewidzieć z takim wyprzedzeniem aby wylewka sezonowała się min. 30 dni.Po tym terminie wykonujemy prace murarskie. Drzwiczki standardowe żeliwne zakupione na popularnym portalu internetowtym.Liczba warstw cegieł 9 (po sugestii kolegi beiot`a, aby strop się nie nagrzewał zbytnio, sugestia potwierdzona w praktyce!).
Na zdjęciach tego nie widać, ale:- przed murowaniem należy wykonać izolację poziomą
między cegłami a wylewką (dysperbit lub papa);- odizolować wylewkę od paleniska (ja zastosowałem łupek skalny, naturalny izolator termiczny i nie reaguje na temperaturę), na to kolejna wylewka, co już widać na zdjęciu.
Od środka palenisko wytynkowane (zostało zaprawy z wylewki).
Następnie strop wędzarni. Wylot
dymu z rury kwasoodpornej 200 mm, lekkie zbrojenie wwiercone w cegły z dylatacją na rozszerzalność cieplną.
Na taki szalunek wylewka. UWAGA:- rura dymowa wystaje ok 2 cm nad wylewkę;- całość ma się sezonować min. 30 dni.
Na to montujemy część drewnianą. Ja miałem przygotowaną wcześniej (zimą w garażu, wymiary zewnętrzne 97 cm X 97 cm, wysokość 130 cm),tak aby wystawała poza obrys części murowanej w celu zapobiegania zaciekania. Materiał to deska podłogowa grubość 25 mm.
Ściany wewnętrzne wypełnione watą szklaną do kominków (z folią aluminiową) gr. 3 cm.
Wszystkie powierzchnie drewniane wewnątrz (ściany, drzwi oraz dach) obite blachą nierdzewną 0 , 7 mm dopuszczoną do kontaktu z produktami spożywczymi.
Dwa deflektory. Pierwszy z blachy 2 mm o wymiarach 25 cm X 25 cm, drugi z blachy nierdzewnej 70 cm X 85 cm, nie przykręcony pełni funkcję ociekacza.
Dach zrobiony osobno. W "kopertę", pokryty deskami i
gontem bitumicznym (zgodnie ze sztuką ciesielską).UWAGA: przed położeniem
gontów należy wykonać obróbkę blacharską każdej krawędzi dachu z tzw. kapielnicą (u mnie widoczna brązowa blacha) aby nie zalewać podmurówki i nie stosować żadnych rynien.Dach oczywiście otwierany na bok do osuszania.
Efekt końcowy.Uwagi z eksploatacji:- termometr jest niezbędny (ja mam elektroniczny z sondą i alarmem przekroczenia temperatury);- moim zdaniem nie ma potrzeby tworzyć szybra w rurze dymowej, po otwarciu drzwiczek nie ma aż tyle
dymu aby trzeba było go dławić.- ja mam już tak opanowane palenie i przymykanie drzwiczek, że wiercenie otworów powietrznych w drzwiczkach również uważam za zbędne.To tyle, jak coś trzeba bardziej opisać lub wyjaśnić to proszę o sygnał.Fotki wędzonek prześlę tak pod koniec marca.Serdeczne podziękowania dla
Marka za przesłanie opracowania.Czuj dym!środa, 26 lutego 2014, beiotpoleć znajomemu »
śledź komentarze (rss) »TrackBackOstatnie wpisy
Mielonka z
dziczyzny – ...Peklowanie zalewowePeklowanie suche, solenie
Polędwiczki z warchlaka
Polędwica i
szynka z jeleniaChlebek orkiszowy WiesławaMój prezent gwiazdkowy 2015Pasztet myśliwegoRosół z
kaczkiDzika
kaczka wędzona_________________________ ____________________________________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-
line: _________________________Smaczne Zdrowe Wyroby DomoweWypromuj również swoją stronę ____________________________________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!!design by SenTineL
Wood.nPisz blog
zamów newsletter