ßßß Cookit - przepis na Płonący tort chałwowy

Płonący tort chałwowy

Wykonanie

Inspiracja Ktoś chętny?
O tak! To był strzał w dziesiątkę! Biszkopt kakaowy przełożony masą chałwoą a na wierzchu beza szwajcarska . Niebo w gębie!
Biszkopt kakaowy:
Zrobić biszkopt z 6 jajek (na tortownicę 28 cm)
Masa chałwowa:
2 wyparzone jajka
250g miękkiego masła
1/4 szklanki cukru
300g dowolnej chałwy
2 łyżki likieru Amaretto
Jajka wyparzyć , wbić do miski . Dodajemy cukier i na wysokich obrotach miksować je nad gotującą się wodą. Wrzątek nie powinien dotykać dna naczynia, w którym są jajka z cukrem. Kiedy masa stanie się puszysta, gęsta i znacznie zwiększy swoją objętość, odstawiamy ją do ostudzenia do większej miski wypełnionej zimną wodą.
Ostygłą masę dodajemy porcjami do masła . Cały czas miksujemy, na sam koniec dodajemy likier i posiekaną chałwę. Mieszamy całość szpatułką i odstawiamy do lodówki do stężenia.
Do nasączenia biszkoptu:
3 łyżki spirytusu
1 łyżeczka aromatu waniliowego
0,5 szkl wody
Biszkopt przeciąć na 3 części (przestudzony!) i delikatnie skropić .
Beza szwajcarska:
3 duże białka
150g cukru
1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
W kąpieli wodnej przez kilka minut mieszamy białka z cukrem i ekstraktem pilnując, aby cukier nie osadzał się na brzegach miski i całkowicie się rozpuścił. Kiedy to nastąpi, zdejmujemy miskę z garnka z wodą i ubijamy białka przez około 8 minut, aż osiągną temperaturę pokojową i staną się bardzo gęste i błyszczące. Smarujemy tort większością piany, po czym zanurzamy w pozostałej części palce i staramy się dziabać tort(patrz zdjęcia poniżej), żeby z ciągnących się białek powstały kolce. Kiedy efekt będzie zadowalający, wyjmujemy ostrożnie spod tortu papier, uzupełniamy ubytki i chwytamy za palnik by przypiec bezę z wierzchu. (Patrz niżej na zdjęcie )Nie martwcie się, jeśli kolce będą zajmować się ogniem – to część zabawy :)
Widać różnicę? :)
Przypalanie... ;]
Przechowywać w lodówce .
SMACZNEGO!
Źródło:http://nutinkowewypieki.blogspot.com/2012/11/ponacy-tort-chawowy.html