ßßß Cookit - przepis na BISZKOPT -przepis podstawowy

BISZKOPT -przepis podstawowy

nazwa

Wykonanie

Udany biszkopt, które zwykle pieczemy przed wykonaniem tortu, to połowa sukcesu.
Jeżeli już opanujemy tą czynność, wówczas bez obaw można będzie korzystać z mnóstwa przepisów na te wspaniałe słodkości.
Zwłaszcza teraz w okresie letnim, gdy mamy mnóstwo owoców możemy bardzo szybko zrobić lekkie, delikatne w smaku torty, torciki czy inne, prostsze przekładańce.
Biszkopt przełożony kremem z bitej śmietany z dodatkiem świeżych owoców to ciasto, które się latem najchętniej je. Polecam :)
Składniki (na tortownicę o średnicy 27cm):
8 jajek
1¼ - 1½ szklanki cukru drobnego kryształu
1 szklanka mąki pszennej krupczatki
½ szklanki mąki ziemniaczanej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki soku z cytryny
szczypta soli
Wykonanie :
Wnętrze tortownicy powlekamy tłuszczem i wyścielamy papierem do pieczenia, przy czym obręcz ok. 2 cm ponad jej wysokością. Żółtka ucieramy z sokiem z cytryny. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodając pod koniec porcjami cukier.
Do ubitych białek wlewamy cienkim strumieniem utarte żółtka, stale mieszając w jedną stronę widelcem. Wsiewamy małymi porcjami wymieszane obie mąki z proszkiem do pieczenia, w dalszym ciągu mieszając delikatnie w jedną stronę widelcem. Nie mieszamy zbyt długo, tylko do połączenia się składników.
Delikatnie wykładamy do tortownicy, wyrównujemy powierzchnię szpatułką i wkładamy na środkowy poziom piekarnika nagrzanego do 160°C. Pieczemy w tej temp. ok. 20 minut (do czasu całkowitego wyrośniecia wypieku), po czym zwiększamy temperaturę do 180°C i pieczemy jeszcze ok. 15 minut. Zwykle wystarczy piec 35 minut ( tak jest w przypadku mojego piekarnika). Po tym czasie biszkopt sprawdzamy patyczkiem, jeżeli jest suchy, wyłączamy piekarnik i przy otwartych drzwiczkach trzymamy ciasto ok. 5 minut. Wyjmujemy tortownicę z piekarnika i odwracamy na deseczkę wyścieloną papierem do pieczenia.
Zdejmujemy obręcz, dno tortownicy oraz delikatnie, aby nie uszkodzić ciasta, papier ( można zdjąć papier natychmiast po upieczeniu lub później, ale wówczas trzeba papier nawilżyć wodą, aby łatwiej można było go usunąć. Odstawiamy do całkowitego przestudzenia.
Biszkopt kroimy na 3 - 5 równych blatów, najlepiej następnego dnia, wówczas łatwiej się kroi.
Polecam również:
Źródło:http://wkuchennymoknie.blox.pl/2013/07/BISZKOPT-przepis-podstawowy.html