ßßß Cookit - przepis na Oryginalne buchty wiedeńskie z powidłami śliwkowymi

Oryginalne buchty wiedeńskie z powidłami śliwkowymi

nazwa

Wykonanie

Składniki
24 sztuk
500 ml ciepłego mleka
30 g drożdży instant
60 g cukru
230 g masła
850 g mąki
300 g żółtek (8 sztuk), w temp. pokojowej
oraz:
2 słoiczki powideł śliwkowych
około 60 g roztopionego masła
1/2 szklanki cukru pudru
Przygotowanie
Wymieszać połowę mleka z drożdżami i cukrem, odstawić w ciepłe miejsce na około 10 minut, aż drożdże się uaktywnią i spienią. Resztę mleka nieco podgrzać i roztopić w nim masło. Do dużej miski przesiać mąkę, zrobić wgłębienie i wlać w nie drożdże z mlekiem. Delikatnie połączyć składniki.
Wlać mleko z masłem, wymieszać i dodać żółtka. Zagniatać energicznie ręką przez około 15 minut, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i swobodnie będzie odchodziło od ręki i boków miski.
Rozłożyć ciasto do dwóch misek (lub pozostawić w jednej, ale bardzo dużej), przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (24 - 29 stopni C) na 1 godzinę (do podwojenia objętości).
Wyjąć ciasto z misek i złączyć je ze sobą w jedną kulę. Położyć na stolnicy posypanej mąką, podzielić na 24 części, uformować kulki i rozłożyć je na posypanej mąką stolnicy.
Oprószając palce mąką, rozpłaszczać ciasto w dłoni, robić wgłębienie w środku i wkładać w nie po 2 płaskie łyżki powideł (powidła nie mogą być zimne). Zlepiać brzegi ciasta, pozostawiając nadzienie w środku.
Formy do pieczenia wyłożyć papierem i układać kulki z ciasta, jedna obok drugiej (mają się ze sobą stykać), łączeniem do góry. Częścią roztopionego masła posmarować miejsca gdzie bułki łączą się ze sobą.
Przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny do ponownego wyrośnięcia. Piekarnik nagrzać do 150 stopni C.
Wierzch wyrośniętego ciasta posmarować resztą roztopionego masła i wstawić do rozgrzanego piekarnika. Piec przez ok. 50 - 60 minut na złoty kolor, w środkowej części piekarnika.
Wyjąć bułeczki z piekarnika i od razu porozdzielać je nożem i oderwać od spodu. Oprószyć cukrem pudrem i odwrócić łączeniem do dołu. Oprószyć drugą stronę bułeczek, już po ostudzeniu.
Źródło:http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/drozdzowe_wypieki/buchty_wiedenskie/przepis.html