ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Słonecznik

Słonecznik

nazwa

Roślina z rodziny astrowatych pochodząca z Ameryki Północnej i Indii. Obecnie uprawia się go w całej Europie. Jadalną częścią słonecznika są jego pestki. Są one jasnoszare i mają owalny kształt z charakterystycznym zwężeniem na jednym końcu.

Historia i pochodzenie

Słonecznik od dawna kojarzony był z biedą i niedostatkiem. Do Europy trafił w 1510 roku, ale nie od razu odkryto jego jadalne części. Dopiero w 1840 roku rosyjski rolnik Bokarew odkrył możliwość wytwarzania z nasion słonecznika oleju.

Zastosowanie

Nasiona słonecznika spożywa się po uprzednim ich wyłuskaniu z pestek. Można je jeść na surowo, suszyć, prażyć i dodawać do innych potraw. Dodawane są do wypieków cukierniczych: ciast, herbatników, ciastek. Smakują w daniach z ryżem, makaronem, w zupach i sałatkach. Nasiona słonecznika służą do pozyskiwania oleju. Słonecznik dodaje się do chleba razowego. Można zmiksować nasiona z czosnkiem, natką pietruszki, bazylią i ostrą papryką i tak sporządzoną pastę nakładać na kanapki. Słonecznik to świetna przekąska. Prażone pestki, także w karmelu, można podjadać między posiłkami zamiast słodyczy.

Właściwości

Nasiona słonecznika bogate są w witaminę E, która chroni układ krwionośny, zmniejsza ryzyko chorób serca, powstawania zakrzepów i powstawania raka jelita grubego. Mają też sporo witaminy A, D i wszystkie witaminy z grupy B. to prawdziwa kopalnia minerałów: cynku, żelaza, magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Potas wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, cynk nadaje skórze, włosom i paznokciom zdrowy wygląd, magnez zmniejsza bóle migrenowe, objawy astmy, zapobiega zawałom i udarom. Olej słonecznikowy to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i powinien być spożywany na surowo, np. w surówkach. Zawiera on kwas linolowy i oleinowy, które zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego i chronią naczynia. Makuch pozostały po wyciśnięciu oleju wykorzystuje się jako wartościową paszę dla zwierząt. Dla zdrowia cenne są zwłaszcza kiełki słonecznika. Cenne są również kwiaty, z których produkuje się leki przeciwmalaryczne i przeciwgorączkowe. Ze słonecznika produkuje się maść likwidującą trudno gojące się rany i krwawe wylewy.

Wartości odżywcze

Food folate2,36666666666667E-06   μg

Węglowodany0,226666666666667   g

Total Folate2,36666666666667E-06   μg

Cukier0,0292   g

Białko0,00019   g

B12,5E-06   mg

B35E-05   mg

B22,7E-06   mg

B57E-05   μg

B90   μg