Omlet Italia

nazwa

Wykonanie

Jesienno - zimowe poranki nie muszą być szare i ponure. Mogą być pogodne niczym barwy słonecznej Italii. Gdy na nasz talerz zawita puszysty omlet z pesto, pomidorem i mozzarellą, choć przez chwilę możemy poczuć się jak na włoskich wakacjach.
3 jajka + 1 łyżka mleka
szczypta soli
szczypta pieprzu
masło do smażenia
ser mozzarella, starty na tarce (duże oczka)
pomidor – pokrojony w pół plastry
pesto bazyliowe
1-2 łyżki startego parmezanu lub grana padano
1. Na patelni rozpuszczamy masło.
W miseczce mieszamy w międzyczasie jajka z 1 łyżką mleka, pieprzem i szczyptą soli. Wlewamy na patelnię. Omlet smażymy na bardzo małym ogniu. Jajka mieszamy kilkakrotnie przez pierwszych kilka sekund, np łopatką. Dzięki temu omlet będzie bardziej puszysty.
Kiedy jajka zaczną się ścinać, przerywamy mieszanie. Omlet smażymy, aż jajka się zetną, a sam omlet zacznie się swobodnie poruszać na patelni przy potrząsaniu. Łopatką ostrożnie podważamy brzegi omletu. Przechylając delikatnie patelnię pozwalamy, by nadmiar nie usmażonego jajka spłynął pod spód omletu. Możemy powtarzać tę czynność, aż pozbędziemy się większości nadmiaru jajek z wierzchu omletu. Wierzch omletu powinien jednak pozostać lekko wilgotny, nie dopuszczamy do przesuszenia się omletu.
2. Na omlecie rozkładamy równomierna warstwą połowę startej mozzarelli. Zmniejszamy płomień do minimum i przykrywamy patelnie pokrywką. Czekamy kilka chwil, by ser zaczął się roztapiać.
3. Zsuwamy omlet na talerz, smarujemy pesto i układamy kawałki pomidora. Posypujemy startym parmezanem.
Źródło:http://passionfruit.blox.pl/2017/10/Omlet-Italia.html