ßßß Cookit - przepis na Domowa kiełbaska bez konserwantów

Domowa kiełbaska bez konserwantów

nazwa

Wykonanie

Przepisem na domową kiełbaskę, bez zbędnych dodatków, zwłaszcza toksycznej saletry, dzielę się chętnie, bo bardzo mi zależy, żeby przekonać do zdrowych, smakowitych wyrobów coraz więcej ludzi. Szkodliwa peklosól lub saletra (azotan sodu) jest zbędna. Naturalne przyprawy i wędzenie to najlepsze sposoby konserwowania żywności.
W moim przepisie na domową kiełbasę jest tylko chude mięso (nie dodaje słoniny ani boczku - rosół poprawia soczystość i zwięzłość wspaniałej wędliny), sól, przyprawy ziołowe i bulion.
Składniki
4 kg mięsa wieprzowego od szynki lub łopatki (mięsa możecie mieszać - ja bardzo często mieszam drobiowe z wieprzowym)
1 litr rosołu
5-6 ząbków czosnku (jeśli wolicie łagodniejszy smak, dodajcie 3-4 ząbki)
płaska łyżeczka pieprzu cayenne
płaska łyżeczka pieprzu czarnego
8 - 9 dag soli kamiennej niejodowanej
płaska łyżka majeranku,
płaska łyżka suszonego tymianku lub ziół prowansalskich
2 płaskie łyżki słodkiej papryki
25-30 ziaren jałowca
4 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
Połowę mięsa kroimy w kostkę o grubości około 1 cm (kiełbasa z widocznymi kawałkami mięsa zdecydowanie lepiej smakuje) a elektryczne maszynki, mimo większych oczek sitka, miażdżą mięso. Pozostałą ilość mielimy przez maszynkę o grubych oczkach ( średnica powyżej 0,8 ). Ziarniste przyprawy, liście laurowe mielimy w młynku, łączymy z pozostałymi ziołami, także z solą i mieszamy. Posypujemy przyprawami mięso, dodajemy drobniutko posiekany czosnek i połowę ilości bulionu. Dokładnie wyrabiamy, około 5-10 minut, dodając pod koniec resztę rosołu i ponownie mieszamy kilka minut. Im dłużej wyrabiamy masę kiełbasianą, tym będzie ona w finalnym produkcie zwięzła i łatwiej odejdzie od osłonki. Miskę z przyprawionym mięsem przykrywamy czystą ścierką bawełnianą i przenosimy w chłodne miejsce, poniżej 7 stopni, na 24 godziny.
Myjemy i czyścimy osłonki, często płucząc i wywracając ich powierzchnie (do tego celu dobrze jest użyć kawałek listewki o łagodnym rancie, by nie uszkodzić kiełbaśnic). Na tą porcję masy kiełbasianej zużywam około 6-8 metrów osłonek. Osłonki łatwo kupić w internecie, najlepiej na metry, niż w pękach. Tu kupisz osłonki do kiełbas . Sklep oferuje dobrej jakości jelita, z zaznaczonym końcem, co zapobiega plątaniu. Przygotowujemy maszynę do mielenia z odpowiednią końcówką do kiełbas. Masę kiełbasianą przed ładowaniem do maszyny, jeszcze raz przez kilka minut mieszamy. Nadziewamy mokrą osłonkę na końcówkę w kształcie lejka (osłonki nie mogą być suche, gdyż popękają lub z trudem będą się poddawać, podczas ich napełniania). Dzielę sobie osłonki - około 10 szt. po 80 cm. Każdy początek osłonki dobrze zawiązuje i nadziewam. Jedną ręką podtrzymuje przesuwającą się masę, przy końcu lejka, mając czuwanie nad wypełnianiem osłonek. Trzeba to robić ostrożnie, nie nabijać zbyt ciasno masy, ani zbyt luźno. Drugą ręką wkładam masę i popycham do wnętrza maszyny. Zawiązujemy koniec osłonki i przystępuje do nabijania następnej kiełbaski. Wieszamy kiełbaski na kijkach i zostawiamy je na kilka godzin w spokoju, żeby dobrze obeschły. Na godzinę przed wędzeniem, rozpalamy ogień, używając do tego celu odpowiedniego drzewa liściastego (olcha, dąb, buk lub drewno z drzew owocowych). Jeśli wędzarnia jest obeschnięta i nigdzie nie wytrąca się rosa, można zawieszać kijki z kiełbaskami i zacząć wędzenie. Podpatrujemy, czy kiełbaski się nie pocą. Jeśli tak, trzeba uchylić wędzarnie, by dobrze obeschły. Po dwóch godzinach zasadniczego wędzenia, w wyższej temperaturze około 50 stopni Celsjusza, kiełbaski są gotowe. Poznaj wędzenie krok po kroku . Powolne wędzenie tzw. zimne może trwać dłużej, nawet kilka dni, w temperaturze do 30 stopni. Ta druga metoda gwarantuje o wiele dłuższy okres spożycia wyrobów. Zobacz, jak w wolnym czasie, łatwo i tanio zrobisz grillo-wędzarnie . Po uwędzeniu parzymy kiełbasę w lekko osolonej wodzie, przez 15-20 minut w temperaturze maksymalnie osiemdziesiąt stopni, Celsjusza (do wody dodaje liście laurowe i ziele angielskie). Pyszna domowa kiełbasa i do tego bez konserwantów, może gościć częściej na naszym stole, nie tylko od święta. Polecam ten sprawdzony przepis wszystkim tym, co lubią dobrze i zdrowo zjeść, nie faszerując się chemią i tłustym mięsem.
Zapraszam do doskonałych przepisów na:
domową wędlinę z indyka,
soczystą, pieczoną szynkę
roladę z kurczaka
cienką kiełbasę z indyka
domowa szynka bez konserwantów krok po kroku
Źródło:http://kuchniatosztuka.blogspot.com/2012/12/domowa-kiebaska-bez-konserwantow.html