ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Pieprz czarny

Pieprz czarny

nazwa

Czarny pieprz (Piper nigrum) pochodzi z jagód rośliny papryki i stanowi jedną z najpowszechniejszych przypraw stosowanych w sztuce kulinarnej. Pieprz czarny, zielony i biały pieprz drobnoziarnisty; reprezentują ten sam owoc, a różnice w ich zabarwieniu są odzwierciedleniem poszczególnych etapów związanych z metodami przetwarzania ziaren. Pieprz czarny jest uzyskiwany z półdojrzałych jagód, które właśnie zaczęły barwić się na kolor czerwony. Poddawane procesom suszenia, jagody kurczą się i tracą swoją objętość, przybierając znacznie ciemniejsze zabarwienie. Pieprz czarny jest najostrzejszy i najbardziej aromatyczny ze wszystkich rodzajów pieprzu. Można go nabyć w całości, a także w postaci grubo zmielonych ziaren lub w proszku.

Pochodzenie czarnego pieprzu

Wywodzący się z Indii, pieprz czarny odgrywał bardzo ważną rolę na przestrzeni ostatnich tysiącleci, i od czasów starożytnych był uważany za jedną z najcenniejszych przypraw. W starożytnej Grecji, pieprz czarny odznaczał się tak wysokim prestiżem, że był wykorzystywany nie tylko jako przyprawa, ale również jako waluta i święta ofiara dla bogów. Podczas upadku starożytnego Rzymu, zwycięskie hordy barbarzyńców uhonorowano czarnym pieprzem. Natomiast w średniowieczu, status bogactwa danej osoby mierzono pod kątem ilości zapasów tego czarnego złota. Czarny pieprz zawdzięczał swoją ogromną wartość znakomitym właściwościom kulinarnym, które nie tylko nadawały daniom ostrego smaku, ale również potrafiły zamaskować brak świeżości spożywanej żywności. Co więcej, pieprz czarny znacznie przyczynił się do rowzwoju handlu morskiego, co doprowadziło do odkrycia nowych lądów i rozwoju dużych miast handlowych w Europie i na Bliskim Wschodzie. Obecnie, głównymi producentami pieprzu są Indie i Indonezja.

Porady na zastosowanie czarnego pieprzu

Czarny pieprz dodaje intensywnego smaku niemalże wszystkim potrawom z kuchni całego świata. Najczęściej stosuje się go w mieszankach przyprawowych i pieprzowych, a także jako nieoceniony składnik sałatkowych sosów: Podczas przyrządzania standardowych przepisów, czarny pieprz mielony powinien być dodany pod koniec gotowania. Dzięki temu, jego smak nie zaniknie: Przyrządzając potrawę na dużym ogniu, która wymaga sporych ilości pieprzu, należy się upewnić, że mamy sprawną wentylację, ponieważ dym unoszący się z potrawy może spowodować podrażnienie oczu: Przygotowując danie o jasnym zabarwieniu, warto użyć białego pieprzu zamiast czarnego, ponieważ czarny pieprz może całkowicie zmienić końcowy efekt wizualny: Biały i czarny pieprz mogą być stosowane zamiennie: Pieprz wzmacnia smak gorących napojów, takich ja herbata chai, a także dodaje intensywnej ostrości pokrojonym, świeżym owocom: Można zmielić pieprz razem z oliwą z oliwek i octem balsamicznym, dzięki czemu otrzymamy rewelacyjny dip do warzyw i pieczywa: Dla uzyskania największej głębi smaku, należy mielić całe ziarna pieprzu tuż przed ich zastosowaniem w przyrządzanej potrawie: Obtoczenie steku w pokruszonych ziarnach pieprzu przed przyrządzeniem, stworzy okazję do uzyskania klasycznego dania – stek au poivre: Czarny pieprz idealnie podkreśla smak dziczyzny, głównie gulaszu i steków: Warto trzymać na kuchennym stole młynek z pełnymi ziarnami pieprzu – pozwoli to na szybkie uzyskanie najlepszej jakości smaku tej przyprawy: Zmieszanie pieprzu z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny i szczyptą soli; stworzy doskonały sos do sałatek.

Korzyści zdrowotne czarnego pieprzu

Czarny pieprz poprawia trawienie i promuje zdrowy układ pokarmowy. Pieprz stymuluje kubki smakowe, które wysyłają komunikat do żołądka w celu zwiększenia wydzielania kwasu solnego, co polepsza funkcje trawienne. (Kwas solny jest niezbędny do trawienia białek i innych składników pokarmowych w żołądku.) Pieprz posiada właściwości wiatropędne (pomagające zapobiegać powstawaniu gazów jelitowych), napotne (promujące wydzielanie potu) i moczopędne (promujące oddawanie moczu). Jest także potężnym antyoksydantem i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Zewnętrzna powłoka ziaren pieprzu pobudza rozpad komórek tłuszczowych, zaopatrując organizm w energię potrzebną do spalania tłuszczu, jednocześnie utrzymując poprawną wagę ciała.

Wybór czarnego pieprzu

Czarny pieprz jest dostępny w całości, grubo-zmielony lub w postaci proszku. W celu zapewnienia najlepszej jakości smaku, należy wybierać pełne ziarna i mielić je tuż przed dodaniem do potrawy. Dodatkowo, decydowanie się na zakup całych ziaren pieprzu stanowi gwarancję tego, że otrzymujemy pieprz w najczystszej postaci, ponieważ pieprz sproszkowany często zawiera dodatki innych przypraw. Całe ziarna pieprzu powinny być ciężkie, zwarte i pozbawione jakichkolwiek uszkodzeń. Czarny pieprz warto kupować w mniejszych sklepach z ziołami i przyprawami, niż w supermarketach. Mniejsze sklepy oferują przyprawy odznaczające się wyższą jakością i lepszą świeżością. Kupując czarny pieprz, najlepiej wybierać pieprz organiczny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pieprz nie został naświetlony, co znacznie obniża jego zawartość witaminy C.

Przechowywanie czarnego pieprzu

Czarny pieprz powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku, który powinniśmy umieścić w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Całe ziarna pieprzu mogą być przechowywane niemal w nieskończoność. Z kolei, okres spożycia pieprzu mielonego wynosi około trzech miesięcy. Można go też zamrozić, co jeszcze bardziej wyostrzy jego smak.

Wartości odżywcze

Porcja: 1,8g Kalorie: 4,5 kcl

Błonnik pokarmowy0,455   g

z cukrów3,7 kcal

z białek0,34 kcal

z alkoholu0 kcal

Gęstość7,74E-07 g

Objętość4,9 g/m3

Food folate3,1E-07   μg

Tłuszcze jednonienasycone0,013   μg

Tłuszcze wielonienasycone0,018   μg

Tłuszcz0,059   g

Tłuszcze nasycone0,025   μg

Węglowodany1,2   g

Total Folate3,1E-07   μg

Cukier0,012   g

Białko0,187   g

A4,9E-07   μg

B11,9E-06   mg

C0   mg

B65,2E-06   mg

E1,9E-05   mg

Beta-Tocopherol0 μg

Gamma-tocopherol0,000118 μg

Delta-tocopherol0 μg

B32,1E-05   mg

B120   μg

B23,2E-06   mg

B90   μg

K2,9E-06   μg

Retinol0   μg

Beta Kryptoksantyna4,5E-07   μg

Likopen3,6E-07   μg

Luteina + Zeaksantyna8,2E-06   μg

A(IU)9,8   IU

Bete-karoten5,6E-06 μg

Alfa-karoten2,2E-07 μg

Omega-30,0027 mg

Omega-60,012 mg

Fosfor0,0028   mg

Magnez0,0031   mg

Potas0,024   mg

Sód0,00036   μg

Wapń0,008   mg

Żelazo0,000175   mg

Cynk2,1E-05   mg

Fluor6,2E-07   μg

Mangan0,00023   μg

Miedź2,4E-05   μg

Selen8,8E-08   μg

Cholesterol0   μg

Fitosterol0,0017   μg

%0   %

Objętość(ml)0   ml

Masa(g)0   g

Procent masy0   %