ßßß Cookit - przepis na » Uniwersalne Różowe Wina ...

» Uniwersalne Różowe Wina ...

nazwa

Wykonanie

Skąd taki kolor
Różowych win nie otrzymuje się -jak można by było sądzić - z różo­wych winogron ani ze zmieszania wina białego z czerwonym. Są one najczęściej produkowane z ciemnych winogron, których mia­zga jest szybko i nie­zbyt mocno tłoczona. Z tak otrzymanego moszczu powstaje wi­no o bladoróżowym zabarwieniu. Chcąc otrzymać wino ciem­niejsze, pozostawia się miazgę na kilka godzin w spokoju przed wytło­czeniem, co pozwala na przejście większej ilości barw­ników ze skórek do moszczu. Im dłużej moszcz maceruje skórki, tym ciemniejszy będzie kolor wina. Butelkuje się je na wiosnę, na­stępnego roku po zbiorach i w ciągu dwóch lat powinno zostać wypite. Pierwsza rzecz, na którą zwrócimy uwagę w kieliszku to kolor. Tonacja zależy od użytego szczepu winogrona (Cabernet dają więcej pigmentu niż Grenache) i oczywiście od wieku. Kolory mogą być łososiowe, truskawkowe, malinowe, szare, itd., ale jeżeli wino ma kolor morelowy lub jak skórka cebuli, jest to oznaką jego nienajlepszej formy. Poza tym, wina różowe powinny błyszczeć i być przezroczyste.
Popularność rośnie
Ze względu na orzeźwiający, owo­cowy aromat i łagodny smak, zawsze z przyjemnością pijano je latem. A ponieważ harmonijnie łączą się z różnymi daniami: i tymi, do któ­rych tradycyjnie powinno się podawać wina białe, i tymi, do których pasują wina czerwone, coraz częściej podaje się je do posiłków. Wybór ró­żowego wina jest szczególnie trafny, gdy chcemy, by do­minował smak po­trawy, a nie wina. Trzeba je kupić i wypić młode, z bieżącego lub zeszłego roku. Wino różowe nie polepsza się z wiekiem, lecz traci swoje zalety.
Do każdego dania
Wina typu rosa ratują sytuację, gdy na jednym stole spo­tykają się różne potrawy, ktoś je rybę, ktoś mięso, a zdecydowaliśmy się na podanie wina jednego gatunku.
Nie ma innego wina, które tak łatwo dopasowuje się do różnych potraw. Tutaj wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Różowe wino okazuje się cudowne zarówno do potraw z ryżu (włoskie risotto, hiszpańska paella, itd.), makaronu (lasagne, spaghetti, itd.), jajek (omlety, kirsch loraine, jajecznice, itd.) jak i do sałatek jarzynowych z majonezem. Odpowiednie jest także do białych mięs (kurczak, indyk, wieprzowina) panierowanych lub z grilla i do małosolnych ryb jak karp, karaś, pstrąg, dorsz lub łosoś, które mogą być smażone lub pieczone. Jest doskonałe do sosów i zup. Wybierz je do barszczu, żurku, zupy z ryb, itd., (ale nie do rosołu!) i do sosów beszamel i majonezowych na bazie mleka i jaj.
Przy stole musi być dobrze schłodzone (do 12 stopni C), nigdy nie podawajmy go w innej temperaturze, gdyż może okazać się zbyt kwaśne lub przesadnie garbnikowe. Najlepiej umieścić butelkę w wiaderku z lodem i wodą utrzymując stałą temperaturę podczas konsumpcji.
Różowe winawinami pierwszorzędnymi i wbrew powszechnemu sądowi nie ustępują winom białym i czerwonym. Są one niezastąpione w czasie letnich upałów oraz jako akompaniament do niektórych potraw i sądzę, że każdy miłośnik wina powinien mieć w swoich domowych zapasach parę butelek różowego wina.
Na zdrowie !!
Artur K.
Źródło:http://ksiazka-kucharska.pl/news/64