ßßß Cookit - przepis na ZAPIEKANY BAKŁAŻAN czyli jak „zagospodarować okrawki”

ZAPIEKANY BAKŁAŻAN czyli jak „zagospodarować okrawki”

nazwa

Wykonanie

Najpierw planujemy menu na przyjęcie/Święta… Potem robimy olbrzymie zakupy i spędzamy kilka/kilkanaście godzin w kuchni… Jedzenia musi być dużo (żeby nie zabrakło!!!) i ma być zawsze wiele dań (żeby każdy z Gości znalazł coś dla siebie!)… A na koniec, mimo, że wszystko było pyszne i bardzo Gościom smakowało, zawsze zostanie np. jeden kotlet, trochę mięsa z rosołu, kilka plasterków pieczonego schabu, okrawki z pieczonego indyka, jeden zraz wołowy etc…
Każdy z nas myślę, że spotkał się z takim scenariuszem nie raz ;)
Co zrobić z tymi „resztkami-okrawkami”?
Oto jedna z propozycji – bakłażan z farszem „okrawkowo”-warzywnym, zapieczony z pomidorami i serem.
Jeszcze nigdy nie widziałam mojej Rodziny zajadającej się „resztkami” z takim apetytem ;)
Uwaga:)
Zamiast bakłażana można oczywiście użyć cukinii. Jeśli ponadto nie ogranicza nas żadna dieta, to podobnego farszu można użyć także do zapiekanki makaronowej, dyniowej lub ziemniaczanej.
Dobrym rozwiązaniem może być także „chomikowanie” mięsnych „okrawków”. Za każdym razem gdy zostanie nam właśnie trochę jakiegoś mięsa, wspomniany wyżej 1 stek, mięso z rosołu… itp. można je włożyć do odpowiedniego pojemnika, a następnie do zamrażarki. Ja z takich „zbiorów” piekę co jakiś czas pasztet albo robię różnego rodzaju zapiekanki, takie jak np. ta, którą dzisiaj proponuję :)
Składniki:
2 bakłażany
2 cebule
2-3 ząbki czosnku
1 papryka
świeże lub suszone zioła (bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn…)
oliwki czarne lub zielone
„okrawki” mięsne
1 puszka pomidorów bez skórki wraz z zalewą
4 łyżki tartego żółtego sera
1 ser mozarella w zalewie (opcjonalnie)
oliwa z oliwek
sól i pieprz
Wykonanie:
Bakłażany przekroić wzdłuż na połowy. Każdą połowę wydrążyć, tak aby pozostała tylko cienka, ale nieprzecięta skórka. (Najwygodniej robi się to taką łyżeczką do wycinanie kulek z owoców.)
Wydrążony miąższ bakłażana posolić i odstawić na sicie aby odciekł z niego gorzki sok (około 30 minut). Po tym czasie przepłukać wodą, odcedzić i osuszyć ręcznikiem papierowym (unikniemy w ten sposób nadmiernego pryskania tłuszczu w czasie smażenia!).
Mięsne „okrawki” pokroić w kostkę lub w paseczki. Tak samo postąpić z papryką i cebulami.
Na patelni rozgrzać 3-4 łyżki oliwy. Wrzucić pokrojone cebule, paprykę oraz przeciśnięty czosnek. Smażyć 5-10 minut na średnim ogniu. Zdjąć z patelni i odstawić.
Na patelni rozgrzać kolejne 3-4 łyżki oliwy i wrzucić miąższ z bakłażana. Smażyć aż do lekkiego zbrązowienia, tj. 5-10 minut.
W misce wymieszać: mięsne „okrawki”, usmażone warzywa (cebula, papryka, miąższ z bakłażana), pokrojone pomidory z puszki wraz z sokiem, posiekane zioła, oliwki (w całości lub posiekane) oraz pokrojony w kostkę ser mozarella. Wszystko doprawić do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem napełnić skórki-miseczki bakłażanowe. Posypać po wierzchu utartym żółtym serem i ułożyć w naczyniu żaroodpornym.
Piekarnik rozgrzać do 180-190 stopni. Całość piec 20-30 minut, aż ser się rozpuści i lekko zapiecze. (Uwaga: Bakłażany można nafaszerować wcześniej i trzymać w lodówce. Wtedy czas pieczenia trzeba wydłużyć o 5-10 minut.)
Uwaga: „Skórki-miseczki” służą raczej tylko za naczynia, ponieważ mimo pieczenia pozostają dosyć twarde. Natomiast podana w nich „zapiekanka” pięknie się prezentuje. Najsmaczniejszy jest oczywiście upieczony farsz – aromatyczna mieszanka warzywno-mięsna.
Smacznego:)
Polecam także inny sposób na zagospodarowanie okrawków, a mianowicie roladę z kapusty włoskiej
Źródło:http://lepszysmak.wordpress.com/2010/12/02/zapiekany-baklazan-czyli-jak-zagospodarowac-okrawki