ßßß
Od zarania dziejów, oliwa z oliwek była uważana za jedno z najcenniejszych bogactw naturalnych. W niektórych kulturach jej wartość przebijała nawet najcenniejszy kruszec świata, jakim jest złoto. Nieustannie racząc ludzkość swoimi darami w postaci zbawiennych korzyści dla zdrowia, gałązka drzewa oliwnego stała się symbolem pokoju na ziemiach ogarniętych wojną i chaosem. W dzisiejszych czasach, oliwa z oliwek stała się nieocenionym substytutem dla wielu składników kulinarnych, promując tętniące życiem i tryskające energią, zdrowie ludzkiego organizmu.
Oliwa z oliwek może być wykorzystywana niemalże w każdym przepisie kulinarnym. Nie straszna jej nawet wysoka temperatura, dzięki czemu świetnie nadaje się do przyrządzania potraw smażonych na patelni lub w małej ilości tłuszczu. Większość osób nie używa oliwy z oliwek podczas pieczenia, pomimo że jest to znakomity sposób, aby uzyskać w diecie więcej związków polifenolowych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Najlepiej skorzystać z łagodniejszej formy oliwy, zwłaszcza, gdy pieczemy pikantne pieczywo, ciasta, ciasteczka i wiele innych deserów. Oliwa tego typu przechodzi przez procesy filtracji, które umożliwiają jej zastosowanie w wysokich temperaturach. Zastępując tradycyjne masło, oliwa z oliwek drastycznie obniża zawartość tłuszczów nasyconych w wypiekach. Co więcej, w przeciwieństwie do masła, oliwa nie zawiera cholesterolu. Dzięki temu, uzyskana potrawa będzie zawierać 25% mniej tłuszczu, niewielką ilość kalorii i dużo więcej korzystnych dla zdrowia składników odżywczych.
Oliwa z oliwek pomaga w przenoszeniu smaku potraw i przypraw, zapewniając przyjemne odczucia smakowe i zaspokajając apetyt. Jest idealna do podkreślania smaku zarówno potraw ostrych, jak i słodkich. Oliwę z oliwek virgin oraz extra-virgin najlepiej stosować przy potrawach nie wymagających gotowania (np. sałatki), albo takich, które gotujemy na niskim lub średnim ogniu. Z kolei, rafinowane typy oliwy z oliwek doskonale nadają się do potraw przyrządzanych w wysokich temperaturach, min. do potraw smażonych. Wystawiając oliwę z oliwek na działanie wysokiej temperatury, należy uważać, aby nie doprowadzić do dymu unoszącego się z oliwy, ponieważ oznacza to, że doznała nieodwracalnych zniszczeń i nie nadaje się już do dalszego użytku. Oliwa z oliwek posiada większy próg wytrzymałości aniżeli większość olejów, wykraczającą lekko ponad 200 st. C.
Rodzaje oliwy z oliwek różnią się od siebie smakiem, aromatem i kolorem. Wszystko zależy od techniki tłoczenia, metod zbierania i dojrzałości owoców, a także sposobów pakowania i przechowywania.
Występuje wiele rodzajów oliwy z oliwek popularnych tylko w konkretnych regionach. Nie są one produkowane na szeroką skalę, aczkolwiek, bardzo często odznaczają się unikalnym smakiem i aromatem.
Porcja: 14g Kalorie: 119 kcl
Błonnik pokarmowy0 g
z alkoholu0 kcal
Gęstość1,274E-05 g
Objętość15 g/m3
Food folate0 μg
Tłuszcze jednonienasycone9,8 μg
Tłuszcze wielonienasycone1,4 μg
Tłuszcz14 g
Tłuszcze nasycone1,9 μg
Węglowodany0 g
Total Folate0 μg
Cukier0 g
Białko0 g
Tryptofan0 g
Treonina0 g
Izoleucyna0 g
Leucine0 g
Lysine0 g
Metionina0 g
Cystyna0 g
Fenyloalanina0 g
Tyrosine0 g
Walina0 g
Arginina0 g
Histydyna0 g
Alanina0 g
Kwas asparaginowy0 g
Kwas glutaminowy0 g
Glicyna0 g
Prolina0 g
Seryna0 g
A0 μg
B10 mg
C0 mg
B60 mg
E0,0019 mg
Beta-Tocopherol1,5E-05 μg
Gamma-tocopherol0,000112 μg
Delta-tocopherol0 μg
B30 mg
B120 μg
B20 mg
B50 μg
B90 μg
K8,1E-06 μg
Retinol0 μg
Beta Kryptoksantyna0 μg
Likopen0 μg
Luteina + Zeaksantyna0 μg
Bete-karoten0 μg
Alfa-karoten0 μg
Omega-30,103 mg
Omega-61,3 mg
Fosfor0 mg
Magnez0 mg
Potas0,000135 mg
Sód0,00027 μg
Wapń0,000135 mg
Żelazo7,6E-05 mg
Cynk0 mg
Mangan0 μg
Miedź0 μg
Selen0 μg
Cholesterol0 μg
Fitosterol0,03 μg
%0 %
Objętość(ml)0 ml
Masa(g)0 g
Procent masy0 %