SŁODKOŚCI NA DZIŚ - przepis na pierniczki

Wykonanie

PRODUKTY na ok. 40 sztuk
- 2 szkla nki mąki
- 2 łyżki miodu
- 3/4 szklanki cukru
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 torebki przyprawy piernikowej (dla osób, które wolą mniej 'ostre' pierniczki, proponuję zmniejszyć ilość przyprawy do 1/3)
- 1 łyżka masła
- 1 jajko (plus 1 jajko do posmarowania pierniczków z wierzchu)
- 1/4 szklanki mleka
PRZYGOTOWANIE
Do przesianej mąki wlewamy na środek rozpuszczony, gorący miód i mieszamy, siekamy całość nożem. Następnie po kolei dodajemy cukier, sodę, przyprawę piernikową, ciągle pracując nożem. Teraz przyszedł czas na masło i jedno jajko. Zarabiamy ciasto i zaczynamy po jednej łyżce dodawać lekko ciepłe mleko. Nie musimy zużyć całego mleka. Gotowe ciasto będzie gęste, twarde i delikatnie klejące się do rąk. Lepiej dokładniej i dłużej wyrobić ciasto niż dodać za dużo mleka.
Tak przygotowane ciasto dzielimy na pół, jedną część rozwałkowujemy na podsypanej mąką powierzchni na grubość max. 1 cm, a drugą przykrywamy np. miską. Moje pierniczki tak na oko mają 5 mm, a po upieczeniu wychodzą takie puchate :) Jeżeli zaś chodzi o pieczenie to trwa ono 8 minut w temp. 180 stopni C. Po wykrojeniu i ułożeniu na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce z wierzchu pędzelkiem do ciasta smarujemy rozbełtanym jajkiem.
Przepis ten znalazłam w zeszłym roku na stronie Kwestia Smaku . Zrobiłam je chyba dzień przed Wigilią i były idealne przez całe święta do czasu aż się skończyły :) W tym roku przyjęłam inną strategię, pierniczki zrobiłam cztery tygodnie przed świętami i czekają już zapuszkowane na wielkie dekorowanie. W pierwotnym przepisie czas pieczenia wynosi 15 minut. Dla tych pierniczków jest to zdecydowanie za długo i grozi ich przypaleniem.
Źródło:http://pluminthekitchen.blogspot.com/2013/11/sodkosci-na-dzis-przepis-na-pierniczki.html