ßßß Cookit - przepis na Lody z czarnego bzu

Lody z czarnego bzu

nazwa

Wykonanie

Mówiąc szczerze to wcale nie planowałam robić lodów z czarnego bzu, ale kiedy ten trafił do garnka, zapytałam siebie: czemu nie spróbować czegoś tak ekstrawaganckiego? I kiedy reszta poszła zawekowana w postaci dżemu, część puree z czarnego bzu wylądowało w garnku z bazą francuską. Wybrałam ten sposób przygotowywania lodów, ze względu na to, że jest moim ulubionym, ale z powodzeniem możecie kombinować sami z różnymi bazami podstawowymi.
Składniki:
300 g puree z czarnego bzu*
2 szklanki kremówki
szklanka mleka pełnego
1 i 1/3 szklanki cukru
6 żółtek
1 łyżeczka soku z cytryny
*przy przygotowywaniu puree należy uwzględnić, że bez czarny jest bardzo trujący przed obróbką termiczną. Bez zawiera sambunigrynę, która rozkłada się w owocach przy gotowaniu ich przez ponad 15 minut w 70 stopniach. Owoce należy umyć, odszypułkować i wybrać tylko te czarne. Wrzucamy je do garnka i gotujemy przez 15 minut aż owoce się rozpadną. Studzimy i przecieramy przez sito tak by pozbyć się pestek. Powstały mus wrzucamy do rondelka, zalewamy wodą (pół szklanki na wyjściową ilość owoców o wadze 1kg) i gotujemy pod przykryciem około 30 minut (na ostatnie 10 minut ściągamy pokrywkę, żeby pozbyć się nadmiaru wody). Odmierzamy potrzebną ilość.
Przygotowanie:
Wlać mleko i szklankę kremówki do rondla. Wsypać szklankę cukru i gotować do rozpuszczenia. Odstawić na 30 minut.
W tym czasie ubić żółtka mikserem na gładką, puszystą masę. Dosypać resztę cukru i dalej ubijać aż żółtka staną się białe.
Do żółtek dolewać po łyżce mleka ze śmietanką stale mieszając. Po kilku takich łyżkach masę można cienką strużką wlać do rondelka z mieszanką mleka i śmietanki, ciągle mieszając miksturę. Całość postawić na minimalnym ogniu i gotować nie dopuszczając do wrzenia (masa się zważy). Miksturę należy też intensywnie mieszać tak by od dołu nie doszło do jej palenia i ścięcia.
Masę schłodzić do temperatury lodówki. Przelać do maszyny do lodów i postępować wg jej instrukcji.
Z podanej porcji powinno wyjść około 2 litrów lodów. Jeśli dobrze ubijecie żółtka, masa stanie się gęsta już w chwili wlania ich do chłodnego mleka, a dodatkowo całość podczas gotowania nabierze znacznie objętości. Co do smaku, to jest on bardzo nietypowy. Wyraźnie czuć w nim bez. Baza francuska dodaje im jeszcze lekkiego jajecznego posmaku. Jeśli obawiacie się czarnego bzu, nie musicie, przepis przewiduje dodatkowy czas gotowania żeby mieć pewność, że cała sambunigryna się rozpadła. Dodatkowo dobre oddzielenie pestek zapobiega zatruciu. To zupełnie bezpieczny przepis. :)
Źródło:http://jedzeniezpasja.com/1_5_70_lody-z-czarnego-bzu.html