ßßß Cookit - przepis na Jogurt jęczmienny

Jogurt jęczmienny

nazwa

Wykonanie

Kiedy przeszliśmy na weganizm, największym wyzwaniem było znalezienie alternatywy dla jogurtu naturalnego, tak popularnego w naszej domowej kuchni. Wydawało się to niemożliwe. Na początku postawiliśmy więc na jogurty sojowe, jednak ich smak był zbyt wyraźny i trudno było się do niego przyzwyczaić. Dodatkowo soja i jej zdrowotność jest nadal kontrowersyjnym tematem, dlatego postanowiliśmy szukać dalej. Całkiem przypadkiem trafiłam na bloga pani Marioli Białołęckiej, autorki książek m.in. " Zaskakujący kokos i jego uzdrawiające właściwości ". Pani Mariola zachwyciła mnie swoją wiedzą na temat odżywiania, a także wspaniałymi autorskimi przepisami. Sama stworzyła kilka przepisów na jogurty roślinne m.in. jogurt z fasoli i jogurt z kaszy jęczmiennej. To właśnie ten drugi ujął nas łatwością przygotowania, smakiem i na stałe zagościł w naszej kuchni. Uprzedzam jednak, że do wyprodukowania tego jogurtu nie obędziemy się bez jogurtownicy (ok. 100 zł).
(ok. 5 porcji)
- 90 g drobnej kaszy jęczmiennej
- 500 ml wody
- puszka mleka kokosowego
- probiotyk - ok 6-8 kapsułek
- łyżeczka cukru
Do garnka wlewam wodę, wrzucam kaszę i gotuję ją na małym ogniu ok. 20-30 min. Zdejmuję z ognia i studzę przez ok. 10 min.
Do garnka z kaszą wlewam mleko kokosowe, dodaję łyżeczkę cukru. Blenduję do uzyskania gładkiej masy. W razie potrzeby przecieram całą masę przez sitko. Do ostudzonej do 40 st. C masy dodaję zawartość kapsułek (same kapsułki wyrzucam) lub jeśli robię jogurt ponownie dodaję jedną pozostawioną porcję jogurtu (która posiada już w sobie pracujące bakterie). Dokładnie mieszam.
Tak przygotowany jogurt wkładam do słoiczków wchodzących w skład jogurtownicy i pozostawiam je w urządzeniu na ok. 8 godzin.
Gotowy jogurt wkładam na kilka godzin do lodówki, aby się schłodził i zgęstniał.
Rano wyciągamy z lodówki i zajadamy z naszymi ulubionymi dodatkami np. domową granolą .
Smacznego!
Źródło:http://truetastehunters.blogspot.com/2014/03/jogurt-jeczmienny.html