ßßß Cookit - przepis na Tahini - pasta sezamowa

Tahini - pasta sezamowa

nazwa

Wykonanie

Tahini a właściwie tahina jest produktem niezastąpionym w kuchni każdej arabskiej gospodyni (chociaż w Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza w miastach, kuchnia to raczej królestwo maidy :D )
Tahini wykorzystywana jest m.in. do przygotowania chałwy, sosu sezamowego, sosu tahini, czy bardzo tutaj popularnego dipu baba ghanoush serwowanego zarówno do chleba pita jak i dań mięsnych lub grillowanych warzyw.
O właściwościach zdrowotnych sezamu możecie przeczytać np. tutaj
Ponieważ zamieściłem już na blogu kilka przepisów zawierających w swoim składzie tahini, więc na prośbę Małżonki Mej Aleksandry publikuję dziś opis jak takową pastę sezamową wykonać samodzielnie w domu :)
Składniki
Wersja klasyczna - bardziej kaloryczna :)
2 szklanki sezamu
1/2 szklanki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego (najlepszy byłby olej sezamowy, ale można go zastąpić olejem słonecznikowym, ryżowym lub kukurydzianym)
ewentualnie szczypta soli
Wersja o dość gęstej konsystencji polecana dla odchudzających się :)
2 szklanki sezamu
2-3 łyżki oliwy lub oleju (jeśli okaże się niezbędny, ale można pominąć)
ewentualnie szczypta soli
Przygotowanie:
Na suchą, rozgrzaną patelnię wsypać sezam i często mieszając lub potrząsając patelnią prużyć do czasu, aż zacznie wydzielać intensywny aromat, a ziarna zaczną zmieniać kolor na bardzo jasny, złotawy odcień.
Nie wolno jednak dopuścić do zbrązowienia lub co gorsza przypalenia sezamu .
Uprażony sezam pozostawić na 20-30 minut do ostygnięcia, a następnie zmiksować w blenderze, początkowo sam sezam, a później stopniowo dodając oliwę lub olej (w wersji dla odchudzających się ten etap pomijamy).
Pod koniec miksowania, kiedy pasta będzie już gładka i jednolita dodać szczyptę soli.
Tahini w wersji klasycznej powinna być kremowa, płynna i przypominać konsystencją dość gęsty, ale płynny miód. W wersji odchudzonej, będzie znacznie gęściejsza, ale tak samo smakowita :)
Uwaga - tahini powinna być przechowywane w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku nie dłużej niż trzy miesiące. Lepiej przygotowywać mniejsze porcje, zwłaszcza, że nie jest to pracochłonne.
Źródło:http://obiadoweinspiracje.blogspot.com/2014/02/tahini-pasta-sezamowa.html