ßßß Cookit - przepis na Szwarcwaldzka Pavlova. Królowa wśród bez!

Szwarcwaldzka Pavlova. Królowa wśród bez!

nazwa

Wykonanie

Jeśli szukacie pysznego deseru, za którym będziecie tęsknić po skonsumowaniu, dobrze trafiliście :). Od kiedy została zjedzona, myślę o niej bez przerwy. Wiśnie w połączeniu ze śmietaną i bezą to prawdziwa rozkosz podniebienia. Planowałam ją od czasu bezy z malinami, a pomysł podsunęła mi Mama. Bezę dobrze jest łączyć z lekko kwaskowatymi dodatkami - wówczas smakuje idealnie. Wiśnie, których użyłam były słodkie, w końcu to frużelina, ale uwierzcie mi - za słodko absolutnie nie było. Wystarczy nie dodawać cukru do śmietany i jest optymalnie. Zachęcam do spróbowania :) Przepis na Szwarcwaldzką Pavlovą podpatrzony na Moich Wypiekach .
Składniki:
- 6 białek,
- szczypta soli,
- 350 g drobnego cukru,
- 1 łyżeczka octu winnego,
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej.
Do dekoracji:
- 150 ml śmietany kremowej (min. 30%),
- frużelina wiśniowa,
- rurki czekoladowe lub starta/połamana czekolada gorzka (80 g).
Frużelinę przygotowujemy dzień wcześniej lub 1-2 godziny przed bezą (można w trakcie pieczenia bezy - zanim się upiecze i ostygnie, frużelina będzie gotowa), zgodnie z przepisem .
Białka ubijamy na sztywno z dodatkiem szczypty soli. Gdy białka się spienią i zaczną przypominać pianę, po 1 łyżce w trakcie miksowania dodajemy cukier. Na koniec dodajemy 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej i 1 łyżeczkę octu winnego. Miksujemy jeszcze chwilę, aż piana będzie lśniąca i sztywna.
Na papierze do pieczenia odrysowujemy okrąg o średnicy 22 cm (można użyć maty silikonowej z gotowymi okręgami). Blachę smarujemy masłem i układamy na niej papier z okręgiem, wykładamy bezę (lub tak jak ja - na blasze układamy matę z okręgiem, bez smarowania masłem). Formujemy bezę poprzez wyrównanie boków ku górze. Wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika (najlepiej z termoobiegiem). Po 5 minutach temperaturę zmniejszamy do 140 stopni i pieczemy przez 1,5 godziny. Po upływie 90 minut piekarnik wyłączamy, lekko uchylamy drzwiczki i zostawiamy do całkowitego wystudzenia (najlepiej na całą noc).
Gdy beza będzie zimna, przekładamy ją na tortownicę/talerz. Śmietanę ubijamy bez dodatku cukru. Na bezie układamy śmietanę, a na niej frużelinę (można lekko podgrzać, ale niezbyt długo!), na wierzchu kawałki czekolady (można zetrzeć, połamać lub zrobić rurki - przepis na nie już wkrótce). Smacznego!
Źródło:http://dzikowiec-od-kuchni.blogspot.com/2013/02/szwarcwaldzka-pavlova-krolowa-wsrod-bez.html