ßßß Cookit - przepis na Waniliowe serca

Waniliowe serca

nazwa

Wykonanie

Vaniljhjärtan oznacza dosłownie - waniliowe serca. Te bardzo popularne w Szwecji ciastka to pyszny budyń waniliowy zamknięty w delikatnym kruchym cieście uformowanym na kształt serca. Do wykonania będą potrzebne foremki w takim kształcie; muszę się Wam przyznać, że mam manię kupowania foremek które #niewiadomokiedysięprzydadzą i tak po kilku latach zajmowania szafki i ta w końcu znalazła swoje zastosowanie (a kupiłam ją chyba na pierniczki ;-). Ciastka te popularne są także w Danii, gdzie możecie je spotkać pod nazwą "linser" - małe tarty budyniowe pieczone w okrągłych foremkach. Kombinacja smaku kruchego ciasta i budyniu zniewala smakiem, a od ciastek nie sposób się oderwać!
ps. podałam Wam przepis na dwa różne budynie; wg mnie przepis nr 2 nawet lepszy, ponieważ budyń jest mniej mączny, wypróbujcie sami!
Jeśli nie posiadacie podobnych foremek - serc wykorzystajcie zwykłe foremki do kruchych babeczek.
foto: epiekarnia.com
Składniki na 15 sztuk:
200 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
80 g cukru pudru
szczypta soli
1 żółtko
270 g mąki pszennej
40 g skrobi ziemniaczanej
Mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną przesiać, dodać masło i posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać cukier, sól, żółtko i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez około 60 minut.
Budyń waniliowy (przepis nr 1):
2 szklanki (500 ml) mleka
2/3 szklanki mąki pszennej
2 duże jajka
160 g cukru
2 łyżeczki pasty z wanilii lub ekstraktu z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii lub 16 g cukru wanilinowego
1 szklankę mleka i cukier umieścić w garnuszku i zagotować. Pozostałą szklankę zmiksować (blenderem do dokładnego połączenia) z jajkami, mąką pszenną i wanilią. Tak zmiksowaną mieszankę wlać do wrzącego mleka, energicznie mieszając, gotować, by otrzymać bardzo gęsty budyń. Pogotować przez 2 minuty, do wyraźnego bulgotania, zdjąć z palnika i przełożyć do naczynia. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, by folia dotykała powierzchni budyniu i odstawić do wystudzenia.
Uwaga: budyniu wyjdzie trochę za dużo, ale jeśli będziecie piec ciastka w foremkach na klasyczne kruche babeczki to wykorzystacie go więcej. Ponadto... nadmiar budyniu to nigdy nie jest problem ;-).
Można też wypróbować inny przepis na budyń (mniej mączny), przepis poniż ej:
Budyń waniliowy (przepis nr 2):
200 ml mleka
50 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
1 łyżeczka pasty z wanilii lub ekstraktu z wanilii lub ziarenka z połowy laski wanilii lub 8 g cukru wanilinowego
3 żółtka ( z dużych jajek)
60 g cukru
15 g skrobi ziemniaczanej
10 g masła
W niedużym garnuszku zagotować mleko i śmietanę kremówkę z wanilią. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.
Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości (np. trzepaczkami do białek). Dodać skrobię ziemniaczaną i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty. Do pasty dodać 100 ml wrzącego mleka, zmiksować do połączenia.
Zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, często mieszając rózgą kuchenną. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż krem/budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Dodać masło i wmieszać je rózgą kuchenną do gorącego budyniu. Gotowy krem przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała ona powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia (podczas studzenia nie wolno mieszać!). Gotowy krem można przechowywać w lodówce do 3 dni.
Tego budyniu może wyjść trochę zbyt mało na 15 sztuk serc, najlepiej od razu zrobić z 1,5 porcji :-).
Wykonanie:
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować na stolnicy na grubość 2 - 3 mm, delikatnie podsypując mąką. Z ciasta wycinać (foremką do ciastek) serca i wykładać nimi foremki do serc. Budyń przełożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć nadzienie budyniowe na środek ciastek. Kolejnymi wyciętymi z kruchego ciasta sercami przykrywać budyń, dokładnie łącząc kruche ciasto, by budyń podczas pieczenia nie wyciekł. Ciasto delikatnie nakłuć patyczkiem do szaszłyków w kilku miejscach, co zapobiegnie jego wybrzuszaniu się podczas pieczenia.
Piec w temperaturze 200ºC z termoobiegiem przez 13 - 15 minut lub do zarumienienia się ciastek. Studzić na kratce. Uwaga: ciepłe są bardzo delikatne!
Podawać oprószone cukrem pudrem.
Smacznego :-).
Źródło:http://www.mojewypieki.com/przepis/waniliowe-serca