ßßß Cookit - przepis na Mimolette - nowe rozdanie

Mimolette - nowe rozdanie

nazwa

Wykonanie

Polska nie ma zbyt długiej tradycji wytwarzania serów długodojrzewających i raczej nie kojarzą się nam one z dzieciństwem. Jednak dźwięk słowa mimolette u wielu dorosłych wywołuje pewne skojarzenia związane nierzadko z grymasem wstrętu na twarzy. Mimolette, dla przypomnienia, był jednym z niewielu serów dostępnych w naszych sklepach w PRLu. Pomarańczowy, w formie bloku i konsystencji gumowego sera topionego lądował w Warszawie jako tzw. ser z darów. Bezsmakowa, słonawa guma, oprócz koloru i nazwy nie miała nic wspólnego z prawdziwym, francuskim serem długo dojrzewającym, produkowanym na północy Francji.
Mimolette kształtem przypomina trochę piłkę lekarską albo duży, okrągławy kamień. Skórka tego sera jest jasna, porowata i bardzo twarda, a w środku skrywa mocno pomarańczowy miąższ. Młody mimolette jest półtwardy i pachnący mango i papają. Im starszy tym bardziej twardy i słony, nigdy ostry czy o przykrym zapachu, zawsze zachowujący charakterystyczną owocową słodycz. Jego fanami są dzieci - przede wszystkim przez jego delikatny, przyjazny charakter, choć nie bez znaczenia jest także epizod w filmie animowanym "Rataouille" o gotującym szczurze Remy'm, który w przypływie weny twórczej w kuchni używa go jako składnika sosu. Świetnie nadaje się na deskę serów (jego mocno pomarańczowy kolor przykuwa uwagę i urozmaica zestaw serów) mniej na kanapki - trudno go pokroić w plasterki, twarda skóra postawi opór większości noży a miąższ będzie się kruszył. Można wzorem Remy'ego, dodawać do sosów czy zapiekanek albo jeść saute, w kawałeczkach - w tym przypadku pamiętajcie, że będzie smakował najlepiej w temperaturze pokojowej.
Mimolette jest w ciągłej sprzedaży w La Fromagerie .
Krem z marchwi z imbirem i serem mimolette
Pół kilograma marchwi
3 duże ziemniaki
1 duża cebula
Litr wywaru warzywnego
Kawałek korzenia imbiru
Pestki dyni i słonecznika
Marchew i ziemniaki obrać ze skóry, pokroić w kostkę. W garnku rozpuścić dużą łyżkę masła, wrzucić warzywa, smażyć 2-3 minuty i zalać wywarem warzywnym. Zezłoconą na patelni cebulę przełożyć do garnka z warzywami. Dorzucić obrany ze skórki i przetarty na prasce imbir, gotować do miękkości. Zmiksować blenderem na krem. Uprażyć pestki słonecznika i dyni, zetrzeć mimolette na tarce o drobnych oczkach, posypać zupę tuż przed podaniem.
produkt
Gazeta.pl > Ugotuj.to Ze Smakiem > Produkt
Źródło:http://ugotuj.to/zesmakiem/1,147006,19168328,mimolette-nowe-rozdanie.html