ßßß Cookit - przepis na Mąka kokosowa - do czego używać, czym sie wyróżnia i ile kosztuje?

Mąka kokosowa - do czego używać, czym sie wyróżnia i ile kosztuje?

nazwa

Wykonanie

Obecnie mamy na rynku bardzo duży wybór mąk i nie musimy się ograniczać jedynie do pszennej czy żytniej. Mamy mąkę z cieciorki, gryczaną, ryżową, kasztanową, jaglaną, z amarantusa czy kokosową. Taka różnorodność powoduje, że zaczynamy się gubić. Żeby było łatwiej się odnaleźć w tym wszystkim, postaram się Wam przybliżyć właściwości wybranych produktów. Na pierwszy ogień poszła mąka kokosowa.
Do czego używać mąki kokosowej?
Mąka kokosowa ma łagodny zapach i lekką konsystencję - nadaje się do ciast, ciasteczek, naleśników, placków, muffinek, chlebów czy innych wypieków, raczej na słodko. Można jej także używać do zagęszczania sosów, koktajli czy zup lub w formie panierki.
Czym się wyróżnia?
Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością błonnika - 100 g to aż 39 g błonnika! Dla porównania 100 g mąki pszennej graham to ok. 8 g błonnika. Różnica jest więc spora. W porównaniu z mąką pszenną zawiera także bardzo mało węglowodanów, ale za to więcej tłuszczu (rzućcie okiem na tabelkę poniżej).
Produkt
Waga
Białko
Tłuszcz
Węglowodany
Błonnik
Energia
Mąka pszenna graham
100 g
10 g
2 g
69 g
8 g
340 kcal
100 g
18 g
11 , 5 g
21 g
40 g !!
342 kcal
Komu polecam mąkę kokosową?
Przede wszystkim osobom będącym na diecie bezglutenowej, diabetykom (ma niski IG i mało węglowodanów) oraz odchudzającym się (mimo zawartości tłuszczu). No i wielbicielom kokosowego aromatu, szukającym urozmaicenia.
Mąka kokosowa jest dość droga (ceny zaczynają się od 20 zł/kg), dlatego najlepiej zrobić ją samemu, mieląc wiórki kokosowe. Jeśli nie mamy takiej możliwości, a niekoniecznie mamy ochotę wydawać miesięcznie krocie na samą mąkę, możemy po prostu mieszać ją z innymi rodzajami i stosować jako uzupełnienie w naszej kuchni, nadające fajnego, kokosowego posmaku.
Komu nie polecam?
Ze względu na wysoką zawartość błonnika i tłuszczu, radziłabym unikać jej osobom na diecie lekkostrawnej z ograniczeniem błonnika i tłuszczu, czyli np. cierpiącym na kamicę żółciową, przewlekłe zapaleniem trzustki czy dróg moczowych. Warto wtedy sięgać po inne mąki, o mniejszej zawartości włókna pokarmowego.
O czym należy pamiętać, używając mąki kokosowej?
Przede wszystkim jest tą mąka bez glutenu - zachowuje się zupełnie inaczej niż mąka pszenna, ciasto nie będzie tak plastyczne, a ciastka z jej użyciem mogą pękać. Czasem trzeba się nieźle nakombinować, żeby dojść do perfekcji (ale warto!).
Dodatkowo jest bardziej chłonna (ze względu na błonnik), musimy więc użyć więcej mleka czy wody, a najlepiej tłuszczu. Z tego samego powodu należy ją przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku - inaczej będzie wchłaniała wilgoć z otoczenia. Można ją trzymać w temperaturze pokojowej lub lodówce, przy czym w chłodnych warunkach dłużej zachowa świeżość (do 12 miesięcy). Można ją także zamrozić.
I na koniec pytanie do Was - jaką mąkę chcielibyście, żebym opisała w następnej kolejności? Czekam na propozycje w komentarzach :)
Źródło:http://www.powiedzdietomnie.pl/2015/10/maka-kokosowa-do-czego-uzywac-czym-sie.html