ßßß Cookit - przepis na Bulion warzywny – baza

Bulion warzywny – baza

nazwa

Wykonanie

< Risotto z cukinią
Święta Bożego Narodzenia w Danii >
Bulion warzywny lub warzywno- mięsny jest podstawą bazy do ugotowania dobrej zupy. Przepis który podam jest na czysty bulion warzywny bez dodatku mięsa ( jeśli ktoś chce ugotować z mięsem, niech dokładnie umyte dołoży je do garnka z warzywami i wodą) Aby ugotować dobry bulion, warzywa muszą być świeże , to samo dotyczy się mięsa.
Ważnym dodatkiem są także przyprawy w ziarnach, które dodają smaku naszemu bulionowi, więc lepiej wcześniej dokupić brakujące w szafce pozycje by później nie okazało się ze czegoś nam zabrakło i będzie najwyżej bez, a jednak każde ziarno odgrywać będzie dużą rolę w gotowaniu bulionu, dając nam na koniec, całą kwintesencję smaku.
Im dłużej będziemy gotowali nasz wywar-bulion, tym jego smak będzie lepszy. Długo to niej jest godzina czy półtorej, jak podaje wiele przepisów, długo to będzie około 2.5 godz. na bardzo maleńkim ogniu. Im krócej będziemy gotowali wywar, tym będzie on bez wyrazu i smaku i tak naprawdę na końcu będziemy musieli go doprawić kostką warzywną w celu uratowania smaku.
Tak więc zasada jest taka że na dobry wywar trzeba mieć cierpliwość, która zostanie nam później wynagrodzona.
Rozumiem, że nie każdy ma czas na takie długie procesy gotowania bazy do zupy nawet co drugi dzień i większość chętnie sięga po kostki rosołowe ale propozycja jest taka że, można taki bulion ugotować raz na jakiś czas, ale za to w dużej ilości i zwyczajnie poporcjować go do woreczków, a następnie pomrozić.
Składniki :
3 średnie marchewki
3 średnie pietruszki
pół bulwy dużego selera
1 por -biała część + zielone liście na końcową fazę gotowania
1 duża zwykła cebula + 2 ząbki czosnku
6 ziaren ziela angielskiego
6 ziaren pieprzu czarnego
4 listki laurowe
lubczyk -świeże liście najlepsze, jeśli brak to 3 łyżeczki suszonego
sól- doprawiamy na koniec gotowania według uznania
3 litry wody z kranu ( część wody wyparuje podczas gotowania)
Jeśli mamy młody seler z liśćmi to używamy cała bulwę selera ponieważ są one małe, a liście dokładamy na 20 min przed końcem gotowania, nada mu to aromat oraz lepszy smak.
Tak samo jeśli mamy świeże liście lubczyku
( jest to naturalne bardzo aromatyczne maggi ) dodajemy tak jak liście selera na 20 min przed końcem gotowania. Liście pora dokładamy w identyczny sposób.
Wykonanie:
Przygotowujemy garnek w, którym będziemy gotować nasz wywar. Na dno lejemy trochę oliwy i rozgrzewamy.
Cebulę kroimy na pół i opalamy nad palnikiem gazowym aż do zrumienienia( wygląda jak nieco zwęglona) Jeśli nie mamy kuchenki gazowej i ognia by opalić cebulę pomijamy ten proces.Cebulę kroimy na kawałki(nie ma znaczenia czy duże czy małe)i na rozgrzanej oliwie podsmażamy ją, w między czasie dodajemy pokrojone na plasterki 2 ząbki czosnku, i tak razem podsmażamy aż cebula nabierze ładnego koloru i wydobędzie się przyjemny aromat.
Dodajemy wszystkie pokrojone na kawałki warzywa,które należy umyć i obrać ze skóry. Do całości dodajemy też wszystkie suche przyprawy.
Zalewamy wszystko zimną wodą ok.3 litry. Gotujemy na średnim ogniu, kiedy wywar zacznie nam wrzeć, zmniejszamy do minimum ogień i gotujemy wolniutko i bardzo długo, około 2-2.5h od czasu do czasu zdejmując szumowinę i wyrzucając ją. Garnka nie przykrywamy pokrywką.
Na 20 min przed końcem gotowania dokładamy wszystkie zielone liście z warzyw jakie mamy.
Na sam koniec gotowania dopiero możemy dodać sól do smaku, ale nigdy wcześniej bo inaczej woda nie wydobędzie smaku z naszych warzyw. Po ugotowaniu zostawiamy jeszcze wywar na jakieś 15 min w garnku, następnie przecedzamy wywar przez sitko.
Smacznego!
About Pani Kucharka
View all posts by Pani Kucharka >
< Risotto z cukinią
Święta Bożego Narodzenia w Danii >
Źródło:http://panikucharka.pl/zupy-i-kremy/jak-ugotowac-bulion-warzywny