ßßß Cookit - przepis na Makowiec zawijany

Makowiec zawijany

nazwa

Wykonanie

Wpis na blogu
Spodobał Ci się ten przepis i zdjęcia? Udostępnij go i przypnij!
Oceń przepis aby doradzić innym!
Średnia: 5(6 głosów)
5
0
6 5
admin
5 / 5 stars
Makowiec zawijany
Drożdżowa strucla makowa (3 sztuki!)
Ciasto na tej pyszny makowiec zagniatamy wieczorem poprzedniego dnia i wstawiamy do lodówki. Następnego dnia wyjmujemy je i od razu zwijamy roladę. Po wyrośnięciu pieczemy. W międzyczasie przygotowujemy masę makową lub używamy gotowej masy makowej wcześniej osuszonej w piekarniku (czytaj wskazówki poniżej). Ciasto można wyrobić mikserem planetarnym (hakiem) lub w maszynie do chleba, termomiksie lub tradycyjnie - dłońmi.
Składniki
3 sztuki
Ciasto
500 g mąki pszennej (tortowej)
7 g suszonych drożdży instant (1 torebeczka)
70 g cukru
szczypta soli
150 ml ciepłego mleka
4 jajka (w temp. pokojowej)
200 g masła, bardzo miękkiego
Masa makowa
250 g maku
30 g orzechów włoskich
30 g rodzynek (sułtanek)
30 g smażonej skórki pomarańczowej
30 g suszonych moreli lub śliwek lub rodzynek królewskich
2 łyżki likieru amaretto (lub 1/3 łyżeczki aromatu migdałowego)
2 łyżki miodu lub 500 g gotowej masy makowej*
oraz
3 łyżki miękkiego masła
5 jajek (w temp. pokojowej)
1/2 szklanki cukru pudru
Lukier cytrynowy
1 szklanka cukru pudru
1 limonka lub cytryna
oraz
do posmarowania: żółtko
do dekoracji: smażona skórka pomarańczowa lub mak
Przygotowanie
Ciasto (dzień wcześniej)
Do miski przesiać mąkę, dodać drożdże zmieszane z ciepłym mlekiem, cukier i sól, wszystko wymieszać łyżką. Następnie wbijać kolejno po 1 jajku cały czas wyrabiając ciasto lub miksując hakiem do ciasta drożdżowego.
Wyrabiać tak przez około 10 - 15 minut, następnie dodawać stopniowo miękkie masło i wyrabiać jeszcze przez około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i błyszczące (będzie raczej rzadkie ale nie będzie się kleiło czy rwało). Przykryć miskę folią i wstawić do lodówki na całą noc (lub do 4 dni).
Masa makowa
Mak wsypać do garnka, zalać wodą i zagotować. Gotować przez około 30 minut na małym ogniu. Następnie przecedzić przez gęste sito i zostawić do całkowitego odsączenia. Zmielić dwukrotnie w maszynce z sitkiem o najmniejszych oczkach. Do zmielonego maku dodać drobno posiekane orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową, morele lub śliwki (można je zmielić w maszynce o największych oczkach). Dodać amaretto lub aromat migdałowy, miód i wymieszać.
Do masy makowej dodać miękkie masło i dokładnie wymieszać. Żółtka i jedno białko ubić z cukrem pudrem na gęstą i puszystą masę. Resztę białek ubić w drugiej misce na sztywną pianę. Do masy makowej dodać żółtka, a następnie białka - delikatnie mieszając je łyżką.
Pieczenie
Wyjąć ciasto z lodówki i od razu, nie czekając aż ciasto się ociepli, wyłożyć je na stolnicę oprószoną mąką. Złączyć je w kulę i podzielić na 3 części. Każdą rozwałkować podsypując mąką na prostokąt o wymiarach około 20 x 30 cm.
Nałożyć 1/3 część masy makowej zostawiając około 2 cm wolnego brzegu. Zwinąć roladę zlepiając końce, podwinąć je pod spód. Przenieść do keksówki i położyć łączeniem do dołu. Zamiast keksówki można makowiec zawinąć w papier do pieczenia zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni na wyrośnięcie. W ten sam sposób przygotować pozostałe 2 makowce. Odstawić na 1 godz i 30 minut do wyrośnięcia.
Piekarnik nagrzać do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Wierzch makowców (tylko tych pieczonych w keksówkach) posmarować delikatnie żółtkiem i wstawić do piekarnika (uwaga: sugeruję pieczenie makowców pojedynczo, jeden po drugim, lub ewentualnie można upiec najpierw jeden makowiec a później dwa na raz, stawiając je od siebie w dużych odstępach). Każdy makowiec piec przez ok. 25 minut. Dwa makowce jednocześnie pieczemy ok. 30 minut. Makowiec może trochę popękać, ale nie należy się tym przejmować, wszystko pokryje lukier.
Lukier cytrynowy
Cukier puder wsypać do miski, dodać gorący sok z cytryny lub limonki, następnie dokładnie wymieszać. Posmarować pędzelkiem po wierzchu makowca, posypać skórką lub makiem.
Wskazówki
* jeśli korzystamy z gotowej masy makowej trzeba ją najpierw podsuszyć. W tym celu masę należy luźno rozłożyć na blaszce do pieczenia i włożyć na 3 godziny do piekarnika nagrzanego do 65°C (przemieszać kilka razy w trakcie suszenia). Zostawić do ostygnięcia. Po osuszeniu odważyć potrzebną ilość.
Źródło:http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/wigilia/makowiec_zawijany/przepis.html