ßßß Cookit - przepis na » Grzybobrania czas cz3 ...

» Grzybobrania czas cz3 ...

nazwa

Wykonanie

Nasza kuchnia w przepastnych stronicach zawierających tysiące receptur na smaczne potrawy posiada wiele przepisów na dania z grzybami, i nie można temu się dziwić. W kuchni staropolskiej grzyby były jednymi z podstawowych produktów kulinarnych. Latem i jesienią zbierano całe kosze grzybów, które to następnie solono lub konserwowano w beczkach albo suszono.
Grzyby, dzięki swoim walorom smakowym, są szeroko stosowane przy przyrządzaniu zup. Użyte w większej ilości mogą one być głównym składnikiem zupy, jak też tylko przy kilku użytych sztukach dodatkiem poprawiającym smak potrawy. Do sporządzania zup można wykorzystać grzyby świeże, jak też suszone, solone czy też w konserwowane w zalewie.
Solone grzyby jak i konserwowane można też używać jako zamiennika grzybów świeżych, należy tylko pamiętać, iż jest to surowiec już oczyszczony i do potrawy należy dodać go w mniejszej ilości niż grzybów świeżych. Prawie wszystkie gatunki grzybów możemy stosować na zupy. Możemy zastosować jeden gatunek lub mieszankę kilku gatunków grzybów jadalnych.
Najbardziej popularne zupy w polskiej kuchni to: krem z borowików, zupa grzybowa z kurek. Z grzybów suszonych najsmaczniejsze są oczywiście borowiki, głównie z uwagi na charakterystyczny atrakcyjny, silny aromat.
Warto też, robiąc popularną zupę grzybową z torebki dodać kilka suszonych grzybków do smaku. Zupa smakuje o wiele lepiej.
Innym zastosowaniem grzybów w naszej kuchni jest cała gama dodatków do zup. Wystarczy wymienić najbardziej popularne uszka z grzybami, praktycznie obecne na większości stołów wigilijnych, czy też nie mniej popularne grzanki z grzybami, krokiety, pieczone pierożki, albo kluski lub kulebiak.
Zapraszam na zupę z kluskami francuskimi z grzybami:
Składniki:
1 łyżka margaryny lub masła
2 jajka
1-2 dag grzybów suszonych
5 dag ( 2 łyżki ) mąki
sól
Grzyby namoczyć, a następnie ugotować w wodzie, w której się moczyły. Ugotowane bardzo drobno posiekać lub zemleć. Jajka rozbić, oddzielić żółtka od białek. Utrzeć w misce margarynę lub masło, dodając żółtka, lekko posolić. Z białek ubić pianę. Do utartego tłuszczu dodać grzyby, a następnie mąkę i pianę z białek. Lekko wymieszać.
Ciasto powinno mieć konsystencje powideł, dlatego ilość mąki należy regulować w zależności od wielkości użytych jajek. Na wrzącą zupę kłaść zamoczoną w gorącym wywarze łyżką małe, podłużne kluseczki. Jak podpłyną, garnek przykryć i zestawić z ognia na parę minut, żeby kluski napęczniały.
Następnie podawać zupę z kluskami w wazie lub na talerzach. Jeżeli podaje się kluski do zupy czystej, to trzeba je ugotować osobno w wodzie, a następnie odcedzić lub wyjąć łyżką cedzakową i włożyć do zupy.
Kluski te możemy podawać do zupy grzybowej czystej i zabielanej, rosołu, bulionu, barszczu białego, zupy pomidorowej, ziemniaczanej i jarzynowej.
Pamiętajmy, że zawsze mamy alternatywę, zamiast grzybów leśnych możemy zastosować hodowlane: pieczarki, pierścieniaki czy też boczniaki. Ostatnio są też dostępne już hodowane grzyby chińskie SHIITAKE.
Smacznego i miłych eksperymentów w kuchni.
CDN.
ArT
Źródło:http://ksiazka-kucharska.pl/news/129