ßßß Cookit - przepis na Naleśniki idealne

Naleśniki idealne

nazwa

Wykonanie

W sumie banalna rzecz, ale przepisów na nie jest pewnie tak dużo, jak kuchni, w których je smażono. W wielu domach robi się je „na oko”. I takie zawsze były też nasze domowe, chrupiące naleśniki . Zawijało się w nie prawie wszystko – obowiązkowo zatem były z serem i rodzynkami na słodko, czasem podawane z bitą śmietaną i czekoladą. Ale najpierw podstawa – czyli przepis na udany naleśnik . Voila...
Weekendowe poranki są u nas niespieszne. W kuchni rodzinna krzątanina, gra ulubiona muzyka. Spokój... Posłuchajcie Brandi Carlile "What Can I Say" ...
Te dni, gdy na śniadanie podaję naleśniki z definicji zaczynają się wolniej, łagodniej, spokojniej. Dzieciaki ustawiają na stole ulubione dodatki - domowe dżemy, miód. Przygotowują bitą śmietanę i sos czekoladowy do polewania. Część naleśników podaję bez niczego - zawijamy w nie owoce, smarujemy dżemem, czy konfiturą. Część jednak obowiązkowo jest ze słodkim twarogiem. U nas zawija się je "w krokiet", podsmażam je na maśle, podaję jeszcze gorące. Już na talerzu na wierzch idzie bita śmietana i sos czekoladowy. Małe śniadaniowe rytuały...
Nigdy nie smażę naleśników "na jedno śniadanie". Może też i z tego powodu nie są u nas codziennym, czy nawet coweekendowym śniadaniem. Zazwyczaj robię je z podwójnej porcji ciasta, czasami zamrażam, by mieć gotowe na kolejne śniadanie, czasami robię z nich słodki tort naleśnikowy, na większe imprezy składam je w wytrawny tort. Moje ukochane naleśniki, tym razem w wersji klasycznej, czyli cienkiej.
Naleśniki idealne na ok. 22 szt
4 duże jajka
600g mleka
150g wody gazowanej
40g oleju
1 łyżeczka cukru pudru
1 płaska łyżeczka soli
400g mąki
olej do spryskiwania patelni
Wymieszaj mikserem jajka, mleko, olej, cukier i sól, dodawaj po łyżce przesianą mąkę wciąż miksując. Powoli dolewaj wodę do uzyskania lejącego się dość rzadkiego ciasta. Dokładnie zmiksowane ciasto odstaw na ok. 20-25 min.
Po tym czasie dobrze rozgrzej patelnię o śr. 24 cm (można używać z tzw „red spot” czyli czerwonym środkiem, które zmienia kolor, gdy patelnia jest już mocno gorąca). Spryskaj lekko patelnię olejem i wylewaj ok. 80-90ml ciasta naleśnikowego rozlewając je równomiernie na całym dnie. Smaż na średnim ogniu kilka minut aż wierzch naleśnika będzie już suchy. Jeśli smażysz naleśniki pierwszy raz, zdejmuj je z patelni używając teflonowej wąskiej łopatki do naleśników. Gdy już ręka będzie wprawniejsza, możesz je obracać przez podrzucenie w górę. Na drugiej stronie smaż dosłownie ok. 1 minuty i zsuwaj na głęboki talerz obrócony dnem do góry. Przygotowany wcześniej dowolny farsz zawijaj w naleśniki, gdy już będą całkiem przestudzone.
My najbardziej lubimy z serem, śmietaną, wanilią i cukrem trzcinowym. A na wierzchu z bitą śmietaną i polane czekoladą. To się nazywa niedzielne śniadanie!
Uwaga - zawsze zakładam, że pierwszy naleśnik będzie nieudany. Chyba taka uroda naleśników, chociaz w miarę częstego ćwiczenia, nawet pierwsze zdarzają się ok. Jednym z tricków, żeby naleśniki się nie rwały jest to, żeby patelnia była bardzo gorąca i tylko lekko spryskana olejem.
Źródło:http://www.chillibite.pl/2010/05/nalesniki.html