ßßß Cookit - przepis na Ale zakwas!

Ale zakwas!

nazwa

Składniki

Wykonanie

Zdziwiłam się, jak łatwo robi się również zakwas bezglutenowy. Zarówno ryżowy, jak i kukurydziany. Czasem z braku mąki kukurydzianej dokarmiam zakwas mąką ryżową i odwrotnie. Pracuje bardzo dobrze. Mam nadzieję, że niedługo pokażę chleby i bułki na tych zakwasach. Lubię zjeść kromkę żytniego chleba, ale na zakwasie zrobionym z mąki kukurydzianej. Jest przyjemnie żółty i pięknie pachnie… Ale nie dlatego zaczęłam eksperymentować z zakwasami zrobionymi z mąk naturalnie bezglutenowych.
Co mają począć ludzie na diecie bezglutenowej? Czy muszą być skazani na gotowe, mocno przetworzone produkty? Oni też mogą mieć swój zakwas i robić własne chlebki i żur na nim. A przede wszystkim, mogą dokonać wyboru, jak chcą jeść. Bo zakwas bez glutenu da się wyprodukować i nie jest to tak problematyczne, jak może się wydawać.
Wskazówka: dokarmiany zakwas bezglutenowy pracuje nieco inaczej niż zakwasy z mąk glutenowych, tzn. nie martwcie się, jeżeli bąbelki nie będą widoczne tak szybko jak przy innych zakwasach i będą inaczej wyglądały. Mnie zawsze pokazywał się jeden albo dwa większe pęcherzyki (co widać na zdjęciach). Najważniejszy jest zdrowy, kwaśny zapach.
Zakwas kukurydziany, ryżowy lub mieszany - bezglutenowy
Składniki
50 g mąki kukurydzianej lub ryżowej, mogą być obie
50 ml wody
naczynie szklane lub kamionkowe o pojemności około 1 litra (słoik, gliniany garnek)
1 dzień
Wieczorem mieszamy mąkę z wodą i odstawiamy na noc w ciepłe miejsce. Możemy przykryć słoik gazą lub lnianą ściereczką.
Rano dodajemy do zakwasu znowu 50 ml wody oraz 50 g mąki i dokładnie mieszamy. Wieczorem powtarzamy tę czynność.
Rano dodajemy do zakwasu znowu 50 ml wody oraz 50 g mąki i dokładnie mieszamy. Wieczorem powtarzamy tę czynność. Zakwas powinien już kwaśno pachnieć, a na powierzchni powinny pokazać się bąbelki powietrza, nieco inne niż przy zakwasach glutenowych.
4 dzień
Rano dodajemy do zakwasu 50 ml wody i 50 g mąki. Wieczorem postępujemy tak samo.
5 dzień
Rano dodajemy do zakwasu 50 ml wody i 50 g mąki. Zakwas powinien być już gotowy do pieczenia.
Zalecenia dotyczące pieczenia na tych zakwasach są takie same, jak przy pieczeniu na zakwasie żytnim. W taki sam sposób je również dokarmiamy i dozujemy do wypieków.
Powodzenia!
Źródło:http://www.alezakwas.pl/2014/07/zakwas-kukurydziany-ryzowy-lub-mieszany.html