ßßß Cookit - przepis na Soplówka bukowa, soplówka gałęzista

Soplówka bukowa, soplówka gałęzista

nazwa

Składniki

Wykonanie

Soplówka bukowa Hericinum coralloides - bardzo rzadki grzyb o przepięknych, niezwykłych owocnikach. W Polsce podlega jest gatunkiem chronionym.
Zdjęcie nie najlepsze, ale ma już kilka lat - od tamtej pory nie spotkałam więcej soplówki....
Owocnik soplówki bukowej osiąga rozmiary do ok. 40 cm średnicy. Z wyglądu przypomina koralowca - jest nieregularnie rozgałęziony. Z krótkiego trzonu, jednej grubej, krótkiej gałęzi, wyrasta dużo innych gałązek, grubszych i cieńszych, zakończonych miękkimi kolcami. Te równolegle ułożone kolce obrastają całe gałązki - na nich znajduje się warstwa rodzajna. Mają długość do 2 cm. Młoda soplówka jest śnieżno biała, potem robi się kremowa a nawet ochrowożółta
Miąższ soplówki bukowej jest zwarty, kruchy, później nieco gąbczasty. Koloru białego, z wiekiem żółtawego i nie ma wyraźnego do określenia smaku ani zapachu.
Soplówka bukowa wyrasta w lasach liściastych, mieszanych, łęgowych, w parkach, na martwych pniach i pniakach drzew liściastych, zwłaszcza buków na co wskazuje nazwa. Sporadycznie może pojawić się na jeszcze żywym drzewie w miejscu jego uszkodzenia. Lubi wilgotne środowisko. Owocniki pojawiają się od sierpnia do listopada, wyrastają pojedynczo albo w grupach. To saprofit i pasożyt.
To grzyb jadalny i podobno bardzo smaczny, ale tylko młode owocniki. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i podlegającym ochronie więc zbierać go nie można. Poza tym jest tak piękny, że szkoda go zrywać - kto natrafił na nie w jesiennym lesie ten dobrze wie jakie robi wrażenie !
źródło : B. Gumińska, W. Wojewoda „Grzyby i ich oznaczanie”
E. Gerhardt - Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik – 2006
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 2007
Źródło:http://smacznapyza.blogspot.com/2013/10/soplowka-bukowa-soplowka-gaezista.html