ßßß Cookit - przepis na Kandyzowana skórka pomarańczowa

Kandyzowana skórka pomarańczowa

nazwa

Wykonanie

Gotową skórkę pomarańczową - ze sklepu, omijam szerokim łukiem, ma ona tyle wspólnego z aromatyczną, pachnącą skórką pomarańczową domowej roboty ile metka łososiowa z łososiem. Przetestowałam dwa sposoby jej robienia. Jeden - zasypywanie skórek cukrem i czekanie na nie kilka tygodni i drugi - z gotowaniem skórek w syropie cukrowym. Moja recenzja: "przepis dla leniwych" daje nieco bardziej aromatyczną skórkę, choć trwa to dłużej; drugi przepis z gotowaniem skórek w syropie cukrowym to klasyka. Będę używać obu, ten drugi w przypadku hurtowej produkcji - na przykład przed Świętami Bożego Narodzenia, pierwszy na co dzień. A dlaczego? Bo przed każdym zjedzeniem pomarańczy można ją dokładnie wyszorować, sparzyć, zdjąć skórkę, pokroić i dołożyć do słoika, zasypując cukrem. Przy użyciu zestera trwa to kilkanaście sekund. W ten sposób skórka pomarańczowa nigdy nam się nie skończy. A czy Ty wyrzucasz skórki pomarańczy? :)
Kandyzowana skórka pomarańczowa - przepis dla leniwych, ale cierpliwych
czas oczekiwania: kilka tygodni
Składniki:
skórka obrana z pomarańczy (dowolna ilość)
cukier
Wykonanie:
Pomarańcze wyszorować szczoteczką* i sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki - najlepiej zesterem. Nożem dokładnie usunąć jak najwięcej białego albedo, które jest gorzkie. Następnie skórki pokroić w jak najdrobniejszą kosteczkę.
Ułożyć niezbyt grubą warstwę pokrojonej skórki w słoiczku i zasypać cukrem dokładnie ugniatając. Ponownie wyłożyć warstwę ze skórki i znów przysypać cukrem i tak dopóki starczy skórki. Na wierzchu powinna znaleźć się warstwa cukru, może być nieco grubsza, niż poprzednie. Dokładnie ugnieść warstwy łyżeczką, zakręcić słoiczek i odstawić w ciemne miejsce.
Skórka pomarańczowa zmięknie i będzie gotowa do użytku po kilku tygodniach (w zależności od tego, jak grubo ją pokroiliśmy). Cukier dodany do skórki rozpuści się, stworzy gęsty syrop i będzie działał konserwująco.
Można stopniowo dodawać kolejne porcje skórki pamiętając o tym, żeby zawsze na wierzchu była pierzynka z cukru. Tak przyrządzona skórka wytrzymuje nawet kilka lat.
UWAGI:
nie zrobił mi się płynny syrop z cukru - podejrzewam, że to bardzo dokładne usunięcie albedo, które jest dość wilgotne, miało w tym swój udział. Mi to jednak nie przeszkadza, na jakość produktu też nie wpływa.
Przepis na skórkę pomarańczową gotowaną w syropie cukrowym
Składniki:
1 szklanka cukru
1 szklanka wody
skórki 2-3 pomarańczy
sok z połowy cytryny
Wykonanie:
Pomarańcze myjemy w ciepłej wodzie szorując skórki szczoteczką*. Obieramy skórki z pomarańczy. Zalewamy je wodą i pozostawiamy do namoczenia przez około 24 godziny. W tym czasie 3-4 razy zmieniamy wodę. Z namoczonych skórek odcinamy część albedo (białej, wewnętrznej części skórki). Pozbawiamy w ten sposób skórkę części goryczy. Skórki kroimy na cienkie paski lub w drobną kosteczkę. W garnku zagotowujemy wodę z cukrem, dodajemy skórki. Gotujemy całość na najmniejszym ogniu przez 1-1,5 godziny. Gotowe skórki są szkliste, a syrop powinien odparować do 1/4 pierwotnej objętości. Dodajemy sok z połowy cytryny, mieszamy i przelewamy całość do wyparzonych słoików.
Do ciast dodajemy skórki odsączone z syropu. Syrop można wykorzystać do deserów, ponczu do nasączania ciast, sosu vinegrette.
UWAGI do tego przepisu:
Syrop = zasada stosunku cukru do wody 1:1. Syrop idealnie nasyca skórki. Pod sam koniec gotowania dodanie do syropu soku z cytryny zapobiega krystalizacji i zcukrzaniu syropu w czasie przechowywania. Tę samą metodą można przyrządzać skórki z cytryny i mandarynek. Lepiej wybierać owoce o cienkiej skórce bez plam i przebarwień. Tak samo przyrządzamy całe plastry kandyzowanych owoców cytrusowych. Po umyciu i osuszeniu kroimy je na 1/2 cm plastry i wkładamy do syropu. Gotujemy je na wolnym ogniu do odparowania prawie całego syropu. Trwa to trochę dłużej niż w przypadku skórek, gdyż plastry zawierają dużo soku.
*to bardzo ważne, pomarańcze bowiem zazwyczaj są pryskane i woskowane, zawierają też na sobie imazalil - środek przeciwgrzybiczy; najlepiej kupić pomarańcze niepryskane (to trudne zadanie) albo dokładnie wymyć pomarańcze szczoteczką pozbywając się chemii
Bądź na bieżąco, polub stronę na fb
Źródło:http://www.ninawkuchni.pl/2011/03/kandyzowana-skorka-pomaranczowa.html