ßßß Cookit - przepis na PASZTET Z BIAŁEJ FASOLI I WŁOSZCZYZNY

PASZTET Z BIAŁEJ FASOLI I WŁOSZCZYZNY

nazwa

Wykonanie

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić kolejną, po tradycyjnej sałatce jarzynowej i pasztecie z ciecierzycy i soczewicy, propozycję na wykorzystanie jarzyn z rosołu. Tylko tutaj konieczny jest kawałek kapusty włoskiej, który często znajduje się też w siatkach z włoszczyzną. Moja mama zawsze dodawała kawałek kapusty włoskiej przygotowując rosół i naprawdę znakomicie podbija on jego smak. A ugotowana kapusta włoska jest baaardzo smaczna. Gdy rozlewaliśmy porcje gorącego bulionu, na jej talerzu zawsze musiał znaleźć się kawałek ugotowanej kapusty włoskiej. Dziś i ja podzielam jej smak, wówczas niekoniecznie byłam do kapusty w rosole przekonana 😛
Składniki:
200 g białej fasoli „Jaś”
sól
4 marchewki
3 pietruszki
1 seler
1 jasnozielona część pora
kawałek włoskiej kapusty
cebula
+ w wersji wegetariańskiej: 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie, kilkanaście ziaren pieprzu, 1 łyżeczka soli
2 jajka
1 łyżeczka majeranku
1/2 łyżeczki pieprzu
1/2 łyżeczki soli
oliwa z oliwek do pieczenia do posmarowania formy
1. Fasolę namoczyć dzień wcześniej. Wodę z moczenia fasoli odlać. Ugotować na wolnym ogniu w osolone wodzie, co zajmie ok. 1,5 godziny. Odcedzić i zostawić do ostygnięcia. Ja użyłam pozostałej fasoli po barszczu czerwonym z jasiem .
2. Warzywa ugotować przygotowując bulion. Pasztet może zostać przygotowany w wersji wegetariańskiej wtedy gotujemy niżej wymienione warzywa w wodzie z kilkoma liściami laurowymi, zielem angielskim, pieprzem i solą przez około 45 minut. Odcedzić, pozbyć się przypraw i ostudzić.
3. Ugotowaną i ostudzoną fasolę i warzywa (łącznie z cebulą i porem) zmielić przy pomocy blendera lub przepuścić dwa razy przez maszynkę do mielenia mięsa. Następnie wymieszać z 2 jajkami, 1 łyżeczką majeranku, 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu oraz 1/2 łyżeczki soli.
4. Formę do pieczenia (keksówkę) wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować oliwą z oliwek do pieczenia. Przełożyć masę pasztetową. Piec ok. 1,5 godziny w temperaturze 160 ºC. Pasztet będzie miał miękką konsystencję, w sam raz do smarowania pieczywa.
Przepis dodaję do akcji:
Źródło:http://mopswkuchni.net/2015/02/05/pasztet-z-bialej-fasoli-i-wloszczyzny