ßßß Cookit - przepis na Weekendowa Piekarnia #88 - zaproszenie

Weekendowa Piekarnia #88 - zaproszenie

nazwa

Wykonanie

Z niemałym zaskoczeniem przyjęłam propozycję Gospodarnej Narzeczonej, by pogospodarzyć Weekendowej Piekarni, w końcu piekarz ze mnie zaiste niedzielny. Mam nadzieję, że mimo to, stanę na wysokości zadania. :)
Dokładnie miesiąc temu, w przedostatnim etapie naszej poślubnej wyprawy, urzędowaliśmy na Węgrzech, które, zwłaszcza kulinarnie, baaardzo przypadły nam do gustu. Nie dawali tam nic, co my nam nie zasmakowało. ;) Oczywistym było więc, że obok marcepana, czekolady czy papryki w wielu wydaniach, zabierzemy ze sobą jak najwięcej lokalnych przepisów. Z żalem omijając dział książek kucharskich w języku tubylców, doszedłszy do działu języków zrozumiałych, sięgnęłam po pierwszą knigę, przypadkowo otworzyłam na stronie z bułeczkami, u nas wdzięcznie nazwanymi pogaczami i wiedziałam, że to jest to (zarówno jeśli chodzi o wybór pozycji literackiej, jak i propozycji do WP ;)).
Mam nadzieję, że dacie się namówić na małą odmianę i w tym tygodniu upieczecie ze mną dość nietypowe pieczywko: małe bułeczki - przekąski, kruche z zewnątrz i cudnie maślane (albo i serowe ;)) w środku...
źródło: „Culinaria Hungary” h.f.ullmann
Butter pogacsa
500 g mąki
łyżka drobnego cukru
10 g świeżych drożdży
2 żółtka
250 g masła
szczypta soli
100 ml kwaśnej śmietany
łyżka letniego mleka
białko na glazurę
Drożdże pokruszyć, wymieszać z mlekiem, cukrem i łyżką mąki. Odstawić, żeby zaczęły pracować. Mąkę przesiać, dodać zaczyn drożdżowy, połączyć z pozostałymi składnikami.
Wyrobić gładkie, aksamitne ciasto. Rozwałkować na prostokąt o grubości około 5 mm. Krótsze boki zagiąć do wewnątrz, tak by stykały się w środku. Następnie zagiąć jeszcze raz, tak jak zamyka się książkę. Przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 20 minut w chłodne miejsce.
Po tym czasie ponownie rozwałkować, złożyć jak uprzednio i odstawić na kolejne 20 minut. Procedurę powtarzać dwukrotnie.
Rozwałkowane ciasto ponacinać, pionowo i poziomo w centymetrowych odstępach - tworząc kratkę. Następnie wyciąć (np. szklanką) okrągłe bułeczki średnicy około 5 cm. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować wierzch białkiem. Można posypać ziarnami sezamu, pestkami dyni czy czarnuszką.
Piec około 30-40 minut w temperaturze 180 stopni.
Quark pogacsa
300 g sera typu quark
300 g mąki
5 łyżeczek proszku do pieczenia
300 g masła
szczypta soli
jajko na glazurę
smalec lub biały tłuszcz roślinny do smarowania
Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Dodać ser, masło i sól, zagnieść gładkie ciasto. Owinąć w folię spożywczą i odłożyć do lodówki na około 2 godziny.
Po tym czasie, wyrobić ciasto ponownie, a następnie rozwałkować na prostokąt o grubości około 5 mm. Krótsze boki zagiąć do wewnątrz, tak by stykały się w środku. Następnie zagiąć jeszcze raz, tak jak zamyka się książkę. Powtórzyć procedurę 4-5 razy.
Rozwałkowane ciasto ponacinać w centymetrowych odstępach, tworząc kratkę. Następnie wyciąć (np. szklanką) okrągłe bułeczki średnicy około 5 cm. Ułożyć na blasze wyłożonej natłuszczonym papierem do pieczenia. Posmarować wierzch roztrzepanym jajkiem, uważając, by glazura nie ściekała po bokach. Można posypać ziarnami sezamu, pestkami dyni czy czarnuszką.
Piec około 30 minut w temperaturze 180 stopni.
Podawać, najlepiej jeszcze ciepłe, jako przekąskę np. do piwa czy wina.
Smacznego!
Źródło:http://czympachnieuzakow.blox.pl/2010/10/Weekendowa-Piekarnia-88-zaproszenie.html