ßßß Cookit - przepis na Rożki z domowego ciasta francuskiego z dżemem albo jabłkami

Rożki z domowego ciasta francuskiego z dżemem albo jabłkami

nazwa

Wykonanie

Na weekend musi być coś słodkiego i w tym tygodniu polecam rożki z ciasta francuskiego. Do tej pory robiłam tylko ciasto półfrancuskie, na croissanty, a francuskie kupowałam, ale dziś już jestem pewna, że lepiej zrobić je samemu w domu bo jest po prostu smaczniejsze.
Opis przygotowania takiego ciasta jest dość długi i pozornie wygląda na skomplikowany, ale nie zrażajcie się bo tak naprawdę to wcale nie jest trudne! Kilka czynności po prostu trzeba powtarzać co 30-60 minut więc trzeba być w domu, ale w międzyczasie można zająć się zupełnie innymi sprawami bez szkody dla rożków. I gwarantuję Wam, że efekt końcowy wynagrodzi Wam włożony wysiłek bo rożki są chrupiące, ciasto pięknie się rozwarstwia i zdecydowanie warto je upiec.
Ja przygotowałam rożki w ramach wspólnej, cyklicznej akcji blogerów "Wypiekanie na śniadanie", podczas której polecamy sobie nawzajem ciekawe przepisy na bułeczki, chleb albo jakieś słodkości nadające się na pyszne śniadanie. Dzisiejszy przepis pochodzi z książki "Francja na słodko"
czas przygotowania:
składniki na 12 sztuk:
CIASTO PODSTAWOWE - 250 g mąki pszennej, u mnie tortowa
25 g masła
szczypta soli
1 żółtko ze średniego jajka
ok. 110-130 ml zimnej wody
CIASTO MAŚLANE - 250 g zimnego masła
25 g mąki pszennej
albo - 800 g jabłek
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki cukru
1/2 łyżeczki cynamonu
LUKIER - 3/4 szkl. cukru pudru
sok z połowy cytryny
DODATKOWO - 1 żółtko + 1 łyżeczka mleka do smarowania ciasta
trochę mąki do podsypywania przy wałkowaniu
CIASTO MAŚLANE - masło pokroiłam na kawałeczki i posypałam mąką. Najpierw rozgniotłam widelcem a potem zagniotłam ręką na jednolitą masę. Przełożyłam ją na arkusz folii aluminiowej i rozsmarowałam na kwadrat grubości ok. 1 cm. Zawinęłam i schłodziłam w lodówce przez przynajmniej 30 minut żeby masa stwardniała. Czas chłodzenia tej części, a później całego ciasta francuskiego po każdym wałkowaniu i składaniu, zależy od ustawień lodówki. Ciasto na każdym etapie musi być mocno schłodzone (ale nie zmrożone) bo w niskiej temperaturze tłuszcz odpowiednio scala się z mąką i od prawidłowości tego procesu zależy jego późniejsze rozwarstwianie się.
CIASTO PODSTAWOWE - mąkę przesiałam dodając sól. Masło rozpuściłam i przestudzone wlałam w zagłębienie zrobione w mące. Dodałam żółtko i zarabiając ciasto dolewałam łyżka po łyżce zimnej wody, tyle żeby dało zagnieść się dość ścisłe ciasto. Wyrabiałam je przez kilka minut aż było gładkie.
Ciasto rozwałkowałam na prostokąt szerokości takiej samej jak zimny kwadrat masy maślanej, ale 3 razy dłuższy. Na płacie ciasta położyłam masę maślaną, mniej więcej na środku i przykryłam ją zaginając brzegi ciasta. Rozwałkowałam ponownie do płat ciasta poprzedniej wielkości i ponownie złożyłam na 3 części. Zawinęłam ciasto w folię i schowałam do lodówki na przynajmniej 30 minut a nawet godzinę. Po tym czasie powtórzyłam proces wałkowania ciasta i złożenia go, i ponownie schłodziłam. Operację powtórzyłam jeszcze dwukrotnie. Ciasto można przygotować sobie dzień wcześniej przed planowanym pieczeniem ciastek, ale musi być zabezpieczone przed obeschnięciem. Przy wałkowaniu trzeba podsypywać ciasto delikatnie mąką żeby nie kleiło się.
NADZIENIE - możecie specjalnie udusić jabłka czyli obrać je, zetrzeć na tarce albo drobno pokroić i dusić/smażyć z dodatkiem niewielkiej ilości wody oraz cukrem i cynamonem. Powinny się rozpaść i odparować nadmiar wilgoci. Można jednak, tak jak ja, wykorzystać domowy, gęsty dżem albo powidła i rożki będą tak samo pyszne.
ROŻKI - dobrze schłodzone ciasto przekroiłam na 2 części. Każdą z nich rozwałkowałam prostokąt szerokości ok. 18 cm i długość ok. 27 cm. Powstały płat pokroiłam na 6 kwadratów o boku ok. 9 cm. Brzegi kwadratów posmarowałam pędzelkiem maczanym w żółtku roztrzepanym z mlekiem. Na środek każdego nałożyłam czubatą łyżeczkę nadzienia i złożyłam ciasto po przekątnej tworząc trójkąt. Docisnęłam brzegi ząbkami widelca. Wierzch trójkątów także posmarowałam żółtkiem z mlekiem.
Tak przygotowane rożki ułożyłam dość luźno na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekłam ok. 25 minut w piekarniku nagrzanym do 220 st. C. Po upieczeniu delikatnie przełożyłam na kratkę i zostawiłam do ostudzenia. Przed podaniem posmarowałam lukrem utartym z cukru pudru i soku cytrynowego.
W oryginalnym przepisie podano żeby ciasto pokroić na tylko na 8 części, ale według mnie rożki wtedy wyjdą za duże - wolałam zrobić więcej nieco mniejszych.
Rożki razem ze mną upiekły:
Justyna - Gotowanie i pieczenie
Małgosia - Smaki Alzacji
Ula - Foodnotes
Kasia - Mia cucina
Źródło:http://smacznapyza.blogspot.com/2015/10/rozki-z-domowego-ciasta-francuskiego-z-dzemem-albo-jablkami.html