ßßß Cookit - przepis na Grzyby gatunkami. Klejówka różowa

Grzyby gatunkami. Klejówka różowa

nazwa

Składniki

Wykonanie

Klejówka różowa Gomphidius roseus to dość rzadki grzyb w naszych lasach. Znajduje się nawet na Czerwonej Liście Grzybów Wielkoowocnikowych zagrożonych w Polsce ze statusem "R"- rzadkie.
Klejówka zwykle pojawia się w sąsiedztwie maślaka sitarza bo pasożytuje na jego grzybni. Jej kapelusz ma dość intensywny kolor i ciężko pomylić ją z innymi grzybami chociaż wszystkie klejówki są do siebie dość podobne.
Jak wygląda klejówka różowa?
Kapelusz klejówki różowej dorasta do 6 cm średnicy. Początkowo półkulisty, z wiekiem poduchowaty, płaski z wgłębieniem na środku. Brzeg podwinięty. Kapelusz pokryty skórką, która podczas deszczowej pogody staje się śliska i mazista. Koloru czerownoróżowego, różowego, z wiekiem staje się siworóżowa jakby brudna.
Blaszki grube, rzadkie i zbiegające na trzon. Często rozwidlone. Koloru białawego, z wiekiem szarego, szarooliwkowego. U młodych owocników są zakryte białą osłonką zanikającą z wiekiem. Pozostaje po niej tylko niezbyt, wyraźny, zgrubiały i ciemniejszy, czasami nieco wełnisty, pierścień na trzonie.
Trzon klejówki różowej dorasta do 6 cm wysokości i 1 , 5 cm grubości. Jest walcowaty, zwężający się na dole, pełny w środku a na powierzchni śliski. Koloru w górnej części białego z ciemniejszą strefą pierścieniową.a na dole żółty.
Miąższ biały, po przecięciu lekko różowiejący a w dole trzonu żółtawy, sporadycznie czerwonawy. Smak i zapach niewyraźne.
Gdzie rośnie klejówka różowa?
Klejówki różowe wyrastają do lipca do października. Spotkać je można najczęściej w lasach sosnowych, rzadziej innych iglastych. Pojawiają się na całym terenie Polski, zwykle pojedynczo lub grupach. Klejówki różowe pasożytują na grzybni Maślaka sitarza więc najczęściej można je znaleźć w pobliżu jego owocników.
Czy klejówka różowa to grzyb jadalny?
Tak, to gatunek jadalny, ale z powodu rzadkości występowania wart oszczędzenia. Jeśli ktoś go zbiera to przed przyrządzeniem trzeba zdjąć z kapelusza skórkę.
źródło:
P.Skoubla "Wielki atlas grzybów", Elipsa, Poznań 200
B. Gumińska, W. Wojewoda "Grzyby i ich oznaczanie", PWRiL, Warszawa 1985
E. Gerhardt "Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik", KDC, Warszawa 2006
W. Wojewoda „Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski”, PAN, Kraków 2003
Źródło:http://smacznapyza.blogspot.com/2015/09/grzyby-gatunkami-klejowka-rozowa.html