ßßß Cookit - przepis na Sernik herbaciany

Sernik herbaciany

nazwa

Wykonanie

Pamiętam, że gdy mama zaproponowała mi zrobienie " sernika gotowanego ", jako kolejnego po domku "wyczynu kulinarny", pomyślałam sobie, dlaczego nie pieczony? Czy taki sernik gotowany jest dla małych dzieci? Czy dlatego nie pieczony, że za mała jestem i niewiele umiem? No i foch gotowy… Trochę w tym było prawdy. Mieliśmy wówczas taki marny, beznadziejnie piekący piekarnik gazowy. Nawet nie śniło mi się, że istnieć będą piekarniki elektryczne. Przygotowanie sernika gotowanego okazało się bardzo proste, a na spodzie z herbatników, czy biszkoptów, to już zupełny banał. Może to z powodu tego "focha" i durnych ambicji, nigdy nie pokochałam robienia sernika gotowanego. Zawsze wydawał mi się "gorszy" i w swoich latach nastoletnich wolałam piec murzynka, zebrę, czy fale dunaju.
Dopiero, gdy dorosłam, doceniłam smak sernika gotowanego, łatwość wykonania i to, że gdy nie miałam piekarnika w wynajętym mieszkaniu taki sernik mogłam zakręcić raz-dwa. Z czasem zaczęłam kombinować wersje czekoladowe, wersje z burakami, czy jagodami. Dziś jeszcze jedna jego wersja, bardzo ciekawa - sernik gotowany z zieloną herbatą, z pistacjami i cytryną . Po prostu pyszny!
Pomysł na wersję z zieloną herbatą, to trochę eksperyment. Naprawdę nie spodziewałam się, że wyjdzie taki fajny! Koniecznie poszukajcie do niego niesolonych, pięknie zielonych pistacji, wyglądają i smakują cudnie.
Sernik gotowany z zieloną herbatą
przygotuj 3 tortownice o średnicy 21cm
300g mąki krupczatki
120g zimnego masła
50g cukru pudru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 żółtka
1 łyżka śmietany
10g zielonej herbaty liściastej i ok 50ml wody
100g mleka
2 łyżeczki zielonej herbaty liściastej
70g mąki ziemniaczanej
100g miękkiego masła
150g cukru
skórka otarta z 1 cytryny
3 jajka
1kg twarogu sernikowego (używam Piątnicy)
ok 70g niesolonych, wyłuskanych pistacji
cukier puder do podania
Zaparz ekstremalnie mocną zieloną herbatę z herbacianych liści i ok 50 ml wody. Odstaw do całkowitego wystudzenia, a następnie przecedź przez sitko i schłódź esencję w lodówce. Zaparzone liście drobno posiekaj - do ciasta użyjemy ok 1 łyżeczki liści.
Mąkę, 1 łyżeczkę posiekanych liście herbaty, masło, cukier i proszek przesiekaj razem, potem dodaj żółtka, śmietanę i 2-3 łyżki lodowatej esencji herbacianej. Szybko zagnieć ciasto - ja zazwyczaj robię to w mikserze, płaskim mieszadłem. Podziel ciasto na 3 równe części i wyłóż nim 3 przygotowane tortownice o średnicy 18cm (tno wyłożone papierem do pieczenia). Wstaw na co najmniej 30 minut do lodówki (u mnie 15 min w zamrażalniku).
Rozgrzej piekarnik do 180°C i piecz blaty ok 20-25 minut, aż lekko się zezłocą. Wyjmij blaty z tortownic i odstaw do wystudzenia.
Jeśli nie masz trzech identycznych tortownic, piecz blaty osobno. Ja jednak mam kilka form, bo koszt jednej formy to zaledwie kilka złotych, a pieczenie jednocześnie 3 blatów to spora oszczędność energii.
Zagotuj mleko, wsyp do niego zieloną herbatę i gotuj ok 2-3 minut na malutkim płomieniu. Potem zestaw z ognia i odstaw pod przykryciem do całkowitego wystudzenia. Zimne mleko herbaciane przecedź przez sitko i wymieszaj z mąką ziemniaczaną
Masło utrzyj z cukrem na puch, dodawaj jajka po jednym i wciąż ucieraj. Dodaj skórkę otartą z cytryny, a następnie po łyżce twarogu wciąż ucierając. Gdy masa już będzie gładka i wszystkie składniki się połączą, przełóż ją do garnka i zagotuj na malutkim ogniu cały czas mieszając, by się nie przypaliła. Do gotującej masy wlej herbaciane mleko wymieszane z mąką ziemniaczaną, wymieszaj dokładnie i po chwili zdejmij z ognia. Wsyp do masy serowej pistacje i wymieszaj.
Dno i boki jednej z tortownic wyłóż papierem do pieczenia. Włóż do środka jeden z upieczonych wcześniej kruchych blatów i wylej na niego połową gorącej masy serowej. Wyrównaj sernik i ułóż na nim delikatnie drugi upieczony blat. Wylej pozostałą masę serową i przykryj ostatnim blatem z kruchego herbacianego ciasta. Na wierzchu ułóż papier do pieczenia i wstaw miskę o płaskim dnie do połowy wypełnioną wodą. Wstaw tortownicę z obciążeniem do lodówki na całą noc. Następnego dnia zdejmij z ciasta obciążenie, rozepnij tortownicę i wyłóż sernik na talerz. Podawaj sernik posypany cukrem pudrem.
Źródło:http://www.chillibite.pl/2014/01/sernik-herbaciany.html