ßßß Cookit - przepis na Chleb na zaczynie Pollish

Chleb na zaczynie Pollish

nazwa

Wykonanie

Uwielbiam piec chleb, taki domowy, pachnący. Nie ma nic smaczniejszego, a ten zapach w całym domu. Są to dla mnie wyjątkowe chwile, od razu przypomina mi się dzieciństwo i chleb pieczony przez moją babcię albo mamę. Taki chrupiący z grubą skórką, wystarczyło posmarować masłem i już następowała pełnia szczęścia, lubię powracać myślami do tamtych chwil. Ja swój chleb piekę od jakiegoś już czasu, raz na zakwasie raz na drożdżach, próbuję nowych przepisów i metod.
Tym razem zapraszam Was na chleb z książki "Mąka, woda, drożdże, sól, którą dostałam dzięki uprzejmości księgarni Egros . Dziękuje bardzo.
Zawiera fantastyczne przepisy na chleb, pizze i inne pyszności, w książce jest także wiele porad jak piec chleb, świetne zdjęcia, metody i wszystko dokładnie opisane. Jak dla mnie świetna książka, bardzo przydatna, polecam ją Wam bardzo.
Zapraszam do spróbowania :)
Składniki:
Zaczyn
- 500 g mąki pszennej typ 500 Młyn Kopytowa
- 500 g wody o temperaturze 27 stopni
- 0,4 g suszonych drożdży (1/8 łyżeczki)
Ciasto
- 500 g mąki pszennej chlebowej typ 750 Młyn Kopytowa
- 250 g wody o temperaturze 41 stopni
- 21 g soli
- 3 g suszonych drożdży - 3/4 łyżeczki
- zaczyn cały
Wykonanie:
W dużym pojemniku mieszamy wszystkie składniki na zaczyn, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 12-14 godzin. Ja przygotowałam zaczyn wieczorem.
Do dużej miski wsypujemy mąkę, sypiemy na wierzch drożdże i sól, do pojemnika z zaczynem nalewamy wodę po brzegach ścianki, ułatwi nam to przelanie zaczynu do mąki, przelewamy do mąki i mieszamy. Możemy sobie zwilżyć wodą dłoń, aby łatwiej było wyrabiać cisto, które jest dość klejące. Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 3 godziny. Ciasto wymaga trzykrotnego składania, w ciągu pierwszej godziny ciasto ponownie wyrabiamy, dwa lub trzy razy.
Następnie wyciągamy część ciasta - połowę na blat oprószony porządnie mąką, nasze dłonie też oprószmy i formujemy bochenek składając kilka razy ciasto jak kopertę podsypując lekko mąką. Tak samo postepujemy z drugą częścią ciasta. Przekładamy ciasta do osobnych misek wysypanych mąką i zostawiamy jeszcze pod przykryciem na godzinę.
Z 15 minut przed końcem wyrastania wkładamy naczynie żaroodporne lub specjalny garnek do piekarnika i nagrzewamy do 245 stopni. Następnie ostrożnie wykładamy naczynie, zdejmujemy pokrywę i wysypujemy nacznie mąką, wkładamy jeden bochenek a drugi chowamy w misce do lodówki. Pieczemy chleb pod przykryciem przez 30 minut, następnie zdejmujemy pokrywę i pieczemy jeszcze 20-30 minut aż chleb się porządnie zarumieni. Po upieczeniu wykładamy bochenek do wystudzenia a wkłądamy ten drugi z lodówki i postepujemy tak samo. Chleb jest naprawdę pyszny, chrupiąca skórka a w środku miękki i z dziurami.
Ciasto na chleb jest dość lejące i potrzebne jest przy formowaniu podsypywanie mąką, pisze żebyście się nie zraziły jak będziecie robić chlebek. A i uzupełniam pytanie w komentarzu dlaczego zaczyn Poolish ? już tłumaczę, jest to rodzaj drożdżowego, dość luźnego zaczynu, który trafił do Francji przywiezony przez polskiego piekarza.
Smacznego :-)
Źródło:http://www.kulinarnamaniusia.pl/2014/11/chleb-na-zaczynie-pollish.html