ßßß Cookit - przepis na Oreo

Oreo

nazwa

Składniki

Wykonanie

Jeszcze nie tak dawno temu w Polsce nie było ciastek Oreo. Nieprawdopodobne, co? ;)
Dobrze pamiętam, jak jeździłam do Babci i naciągałam ją za każdym razem na „te amerykańskie ciastka”. Argument przeciw był stały i niezmienny – „takie drogie?? nie lepiej kupić inne?” ;) Ale i tak koniec końców paczka lądowała w koszyku chociaż raz podczas mojego wakacyjnego pobytu.
Po powrocie ze sklepu siadałam przy stole w kuchni, brałam mleko i „rozkręcałam” Oreo, zjadałam krem ze środka i maczałam pozostałe ciastka w szklance. Zdarzało mi się, idąc za przykładem Lindsay Lohan w „The Parent Trap” smarować je masłem orzechowym ;)
I w końcu stało się – Oreo pojawiły się w Polsce! Obecnie można je spotkać wszędzie w bardzo różnych formach od tradycyjnych ciastek, po dodatek do lodów w pewnej popularnej sieci sprzedającej burgery ;) Mi najbardziej przypadły do gustu dwie opcje – lodowa kanapka (a musicie wiedzieć, że nie znoszę lodowych kanapek) i czekolada Milka z Oreo. I to jest nowość – u mnie na pierwszym miejscu zawsze stoi czekolada Marabou. Tym razem „zwyciężyła” Milka, a to dlatego, że oprócz kawałeczków ciastek ma w sobie jeszcze pyszny krem (i kolejny paradoks – nadziewanych czekolad nie lubię, chyba, że nadzieniem jest karmel ;)
Lody w kubeczku też były w porządku – zawierały mnóstwo kawałeczków Oreo (nawet trochę za dużo), ale to kanapka skradła moje serce :) Pycha!
Źródło:http://sweetworldofs.pl/2014/05/19/oreo