Masa cukrowa (lukier plastyczny)

nazwa

Wykonanie

Składniki wystarczające na obłożenie tortu o średnicy 28 cm, trochę masy mi zostało, wystarczyło na wykonanie kwiatów, oraz wstążki i kokardy.
ok. 800 g cukru pudru
100g glukozy
4 łyżeczki żelatyny
10 łyżek zimnej wody
Do małego rondelka wsypujemy żelatynę i wlewamy wodę. Czekamy chwilę żeby żelatyna spęczniała. Wsypujemy glukozę i podgrzewamy na małym ogniu aż wszystko się rozpuści. Nie należy doprowadzać do wrzenia, ponieważ żelatyna straci swoje właściwości, jeżeli tak się stanie, należy wszystko zacząć od początku. Zdejmujemy wszystko z kuchenki i pozostawiamy do ostygnięcia, masa może być lekko ciepła ale nie gorąca.
Do przestudzonej masy wsypuję około połowę cukru pudru i mieszam. Następnie przekładam wszystko na blat i stopniowo dosypując cukier puder wyrabiam masę, na początku gdy jest jeszcze mocno lepiąca, zagniatam łyżką a potem już ręką wyrabiam aż masa osiągnie konsystencję plasteliny. Należy uważać aby nie przesadzić z cukrem pudrem, podana ilość jest orientacyjna, może okazać się, że potrzebujemy cukru odrobinę mniej. Dlatego dosypujemy go stopniowo do uzyskania pożądanej konsystencji. Możemy dosypać barwnik spożywczy, najlepiej w żelu lub proszku, płynny mógłby za bardzo rozrzedzić masę
Gotowa masa szybko wysycha, należy ją przechowywać w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku.
Życzę powodzenia!
Źródło:http://muffinkoweniebo.blogspot.com/2013/05/masa-cukrowa-lukier-plastyczny.html