ßßß Cookit - przepis na Test: Steki z ligawy

Test: Steki z ligawy

nazwa

Wykonanie

Ze względu na to,iż dostałam termometr do żywności. Postanowiłam przeprowadzić test. Czy mięso w danych temperaturach rzeczywiście jest takie jak podają tj. krwiste, średnio wysmażone itp.
Ponadto kupiliśmy z mężem ligawę, która wyglądała rewelacyjnie i postanowiliśmy sprawdzić czy steki są tylko dobre z polędwicy, antrykotu czy rostbefu.
Ligawa, zwana fałszywą polędwicą, to gatunek mięsa wołowego, stanowiący mięsień utrzymujący kręgosłup w jego części krzyżowej.
3 podstawowe zasady przy stekach to:
1. Mięso winno mieć temperaturę pokojową
2. Pilnujemy czasu i temperatury smażenia
3.Mięso winno odpoczywać na talerzu tyle ile się smażyło czy piekło
Mięsko było naprawdę dobre - tylko w niektórych miejscach twardawe, lecz nie ma się co dziwić - skoro to mięsień. Duszone lub pieczone rozpływa się w ustach;) Wiem bo z pozostałej części zrobiłam gulasz;) Uczta była...Patrząc cenowo to zapłaciłam za kg ligawy widocznej na zdjęciu 26zł, a wiemy,iż polędwica kosztuje od 90-200zł/kg
Jedynym moim błędem był tylko czas smażenia. Chciałam uzyskać stek średnio krwisty, a wyszedł nam prawie wysmażony. Podaje się,iz stek średnio krwisty jest w przedziale 48-56st.C . Ja ściągnęłam mięso przy 46 st.C, ale niestety od swojego wewnętrznego ciepła leżąc jeszcze się samo w środku podsmażyło. Następnym razem ściągnę je wcześniej;)
Składniki:
steki z ligawy lub antrykotu, befsztyku, polędwicy
sól
pieprz
odrobina oliwy, oleju
odrobina masła
Przygotowanie:
Steki posypujemy grubo zmielonymi przeprawami i odstawiamy w temperaturze pokojowej na ok 30-45min. Smażymy na rozgrzanej patelni na oleju czy oliwie ,aż uzyskamy pożądany efekt. Ja posiłkowałam się termometrem;) Gdy smażymy drugą stronę steku nakładamy na jego wierzch odrobinę masła. Ściągamy steki z patelni i dajemy im odpocząć bez krojenia tyle ile się smażyły czy piekły.Podajemy z ulubionymi dodatkami.
W kolejnym przepisie podam super prosty i smaczny sos do steków;)
Ze strony programu Masterchef ściągnęłam stopnie wysmażenia steków:
Blue - (stek lekko obsmażony z każdej strony – mięso w środku surowe i letnie). To wysmażenie można wykonać tylko na patelni, podsmażając steka dwa/trzy razy i w przerwach odstawiając go w ciepłe miejsce, by białko się nie ścinało, a mięso nabierało temperatury.
Rare (stek krwisty) – mięso czerwone w środku z rozpoczętym procesem ścinania białka, czerwone „krwiste osocze”. Temperatura w środku ok. 42/46 st.
Medium (średnio wysmażony) – Temperatura w środku 56-62 st. C. Na zewnątrz stek jest rumiany i brązowy, sam środek pozostaje czerwony, reszta jest różowa. Osocze po naciśnięciu jest juz brunatnawe.
Well done (stek mocno wysmażony) – mięso brunatne – bez śladu osocza – temperatura powyżej 75 st. C.
Źródło:http://mkgotuje.blogspot.com/2013/04/test-steki-z-ligawy.html