ßßß Cookit - przepis na Ajiaco

Ajiaco

nazwa

Wykonanie

Czyli kolejny wpis, wtrącenie typowo letnie. Znów akcja organizowana przez herbiness.com o nazwie "Chwast na medal".
Jak zwykle skupiam się na tych ziołach, które mają zastosowanie kulinarne. Tak oto znalazłem w ogródku (nie moim co prawda, a ogólnodostępnym :) ) żółtlicę drobnokwiatową łac. Galinsoga parviflora.
Miałem opisać jej właściwości więc wygląda to następująco:
Na 100g
Białko 3,2 g (szpinak 2,8g)
Węglowodany 5 . 5 g
Tłuszcz 0 , 4 g
Błonnik 1 , 1 g
Wapń 284 mg
Magnez 60 mg
Potas 58 mg
Żelazo 5,3 mg (szpinak 2,4 mg)
Cynk 1 , 3 mg
A oprócz tego wit. A, B1, B2, B3
Roślina ma swoją kulinarną rekomendację. W Kolumbii przyrządza się z niej danie zwane Ajiaco, które jest tam tak bardzo popularne, że każdy region ma swoją wersję. Zajadają się nią też w Azji i Afryce.
Składniki:
- ziemniaki
- żółtlica
- kukurydza konserwowa
Wykonanie:
Ziemniaki dusimy z pokrojoną żółtlicą, aż będą miękkie. Po jakimś czasie dodajemy kukurydzę z puszki. Podaje się też w wersji z pokrojonymi kolbami, ale to, choć ładne, mało praktyczne :)
Źródło:http://kuchniakryzysowa.blogspot.com/2014/07/ajiaco.html