ßßß Cookit - przepis na Migawki z miasta Kopernika i piernika – Toruń

Migawki z miasta Kopernika i piernika – Toruń

nazwa

Składniki

Wykonanie

< Migawki z północnej Danii
Zupa w stylu tajskim z krewetkami i białą rybą >
Migawki z miasta Kopernika i piernika – Toruń
Przepiękny malowniczy Toruń zachęca swoją architektura oraz bogactwem kulturalnym do częstych weekendowych odwiedzin. Urocza i długa starówka z licznymi bocznymi uliczkami sprzyja przyjemnym spacerom a wieczorem przeobraża się w klimat niezwykle romantyczny.
Spacerując po uroczych uliczkach Torunia można napić się pysznej kawy na głównej ulicy rynku( ul. Szeroka) w moim ulubionym lokalu o nazwie „Szeroka No 9” lub zjeść pyszne lody sprzedawane w budkach także na rynku, nie brakuje też rozmaitych lokali z dobrą kuchnią i każdy może śmiało znaleźć coś dla siebie.
Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, tu właśnie przy ulicy św. Anny w roku 1473 urodził się nasz słynny astronom, i choć nie mieszkał w Toruniu zbyt długo to do dziś miasto kojarzy się głównie z nim. Jego pomnik znajduje się w samym sercu Toruńskiej starówki.
Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze „O obrotach sfer niebieskich”. Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych.
Będąc w Toruniu warto zwiedzić dom Mikołaja Kopernika który usytuowany jest blisko Starówki.
Toruń to także miasto pierników. Mówi się że, Toruń jest światową stolicą pierników. Warto udać się do muzeum piernika i wziąść udział w przyjemnych i nie za długich zajęciach.
Ich zasłużona sława zaskarbiła Toruniowi miano „grodu pierniczanego” i po wsze czasy związała historię miasta z piernikowym przysmakiem. Rodziła się ona i rozprzestrzeniała w epoce baroku, gdy to piernik, pobudzający nie tylko zmysły – swym smakiem i aromatem, ale też wyobraźnię – artyzmem formy, zaczął trafiać już nie tylko na dwór królewski i do rodzin patrycjuszowskich, ale także do mieszczaństwa, które uczyniło z niego eksportową wizytówkę Torunia. Jednak początki jego wypiekania sięgają XIV, a według niektórych źródeł nawet XIII wieku.
(źródło tekstu skopiowane ze strony www.muzeumpiernika.pl)
Jedną z większych atrakcji turystycznych i historycznych jakie posiada Toruń to Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne położone przy ul. Franciszkańskiej 15. Toruńskie Planetarium nie tylko prezentuje realistyczny obraz gwiaździstego nieba, ale także robiące duże wrażenie montaże i efekty specjalne.
About Pani Kucharka
View all posts by Pani Kucharka >
< Migawki z północnej Danii
Zupa w stylu tajskim z krewetkami i białą rybą >
Źródło:http://panikucharka.pl/podroze/migawki-miasta-kopernika-piernika-torun