ßßß Cookit - przepis na Utrzymuj odpowiednie nawodnienie – Jak pić większą ilość płynów?

Utrzymuj odpowiednie nawodnienie – Jak pić większą ilość płynów?

nazwa

Wykonanie

Ilość płynów, które powinniśmy przyjmować zależy od naszego trybu życia oraz warunków panujących na zewnątrz. Jednak dla osób o średniej aktywności fizycznej i prawidłowej masie ciała możemy przyjąć, że zapotrzebowanie wynosi między 2 a 3 litry dziennie. Najlepszym sposobem na wypełnienie zapotrzebowania jest picie wody, ziołowej i zielonej herbaty oraz naturalnych soków owocowych 100%.
Latem zazwyczaj nie mamy dużego problemu z piciem dużej ilości wody. Upały powodują, że co chwilę sięgamy po coś orzeźwiającego do picia. Należy pamiętać tylko, że pragnienie jest już oznaką odwodnienia. Dlatego nadal powinniśmy pilnować ilości wypijanych płynów (szczególnie u dzieci!).
Zimą jednak, zapominamy już kompletnie, że nasz organizm potrzebuje konkretnej ilości wody. A zimowe, rozgrzewające herbatki chociaż są super, nie zapewnią nam całego nawodnienia. Przygotowałam mały poradnik, w którym pokazuję jak ja sobie radzę z piciem odpowiedniej ilości wody.
Przygotowuj wodę z dodatkami.
Dodawaj do wody owoce świeże lub mrożone . Bardzo dobrze sprawdzają się truskawki, wiśnie czy maliny . Uwielbiam też bardziej kwaśnie – kiwi, cytryny, pomarańcze i grejpfruty . Świetnym urozmaiceniem są zioła – moi faworyci to świeża mięta, rozmaryn czy bazylia albo bardziej rozgrzewający korzeń imbiru (warto go naciąć w kilku miejscach, żeby puścił jak najwięcej soku). Dodatek domowego soku z aronii, pigwy czy malin sprawdzi się głównie zimową i jesienną porą. Gdy jesteś fanem słodkiego smaku możesz dodać do wody odrobinę syropu klonowego – smakuje wybornie!
Zobacz przepis na zimową lemoniadę malinową !
Pij z dużego kubka albo słoika.
Słoik na zdjęciu głównym ma pojemność 1 litra . Staram się wypijać minimum jeden taki dziennie . Prawda jest taka, że gdy przygotujemy sobie już coś do picia to dużo łatwiej nam to wypić niż pamiętać o tym, żeby za jakiś czas ponownie przygotować mniejszą ilość. To samo tyczy się kubków na herbatę – używam tych największych. Uwielbiam białe, klasyczne kubki ze Starbucksa – największy z nich ma pojemność aż 600ml . Do tego wyglądają świetnie i naprawdę dobrze się je trzyma.
Naucz się rozcieńczać soki.
To powinno być przyzwyczajenie, które każdy z nas wynosi z domu. Niestety ani u mnie w domu, ani u żadnej znajomej mi osoby nie było nawyku rozcieńczania soków. Pamiętajmy, że soki owocowe to w dużej ilości fruktoza czyli cukier prosty (sok pomarańczowy często ma tyle samo kalorii w 100ml co Coca-Cola!).
Soki mają bardzo intensywny smak, dlatego rozcieńczenie ich w połowie wodą nie powinno wpłynąć na przyjemność z picia. Ja zawsze do połowy szklanki soku jabłkowego dolewam wody oraz sok wyciśnięty z połówki cytryny – pycha!
Miej butelkę / bidon wody zawsze przy sobie.
Kolejna sprawa, która jest kwestią nawyku . Wychodzisz z domu – bierzesz ją ze sobą, siadasz na kanapie do oglądania filmu – ona leży obok, wreszcie kładziesz się spać – a butelka stoi na stoliku nocnym . Pamiętaj, że po otwarciu woda w butelce nadaje się do spożycia przez ok. 24 godziny (pojąc z gwinta zostawiamy w niej bakterie), chyba, że trzymamy ją w lodówce. Oczywiście z ekologicznego punktu widzenia dużo lepiej jest używać bidonów, które możemy uzupełniać nieskończoną ilość razy. Na rynku pojawiły się też butelki wielokrotnego użytku z filtrem wody, dzięki czemu możemy uzupełniać je prosto z kranu.
Pij herbaty, także owocowe i ziołowe.
Czarna herbata wcale nie odwadnia! Jest do najczęściej powtarzany mit dotyczący herbaty. Ma za to całkiem pozytywne działanie na serce, więc warto wypić codziennie filiżankę. Pamiętaj tylko, żeby nie dodawać cytryny do jeszcze parzącej się herbaty. Cytryna w połączeniu z fusami od herbarty powoduje wytrącanie się cytryniany glinu, który niestety jest bardzo łatwo przyswajalny, odkłada się w mózgu i przypuszczalnie może spowodować np. chorobę Alzheimera. Dlatego cytrynę dodajemy zawsze do zaparzonej herbaty po wyjęciu z niej torebki czy odsączeniu liści, najlepiej też lekko płyn przestudzić by zachować jak najwięcej witaminy C.
Świetną alternatywą są jednoskładnikowe herbaty owocowe, ziołowe czy zielona herbata. Każda z tych opcji ma bardzo dużo pozytywnych konsekwencji dla naszego zdrowia . A pomyślcie tylko jak można je urozmaicić! Przygotować herbatę mrożoną z dodatkiem owoców albo zimową z dodatkiem imbiru, cynamonu i goździków. Możliwości są praktycznie nieograniczone!
Przepis na herbatę ze zdjęcia znajdziecie tutaj .
Pamiętaj o owocach.
Owoce to źródło witamin, o tym wiedzą wszyscy. Ale fakt, że w dużej części składają się z wody nie jest już tak powszechnie znany. I to wcale nie mam na myśli tylko arbuza bo np. truskawki to aż 85% wody!
Dodatkowo oczywiście owoce to błonnik, który jest po prostu kluczowy do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.
Eksperymentuj z koktajlami.
Owoce, warzywa i różne płyny możemy połączyć w przepysznym koktajlu . Warto eksperymentować, żeby poznać swoje ulubione smaki. Jednak pomyśl, że już na śniadanie możesz wypić nawet dwie szklanki płynu!
Mój ulubiony przepis to koktajl śniadaniowy z owsianką, jednak na blogu znajdziecie ich dużo więcej – wystarczy kliknąć tutaj .
1 szklanka rano, 1 wieczorem.
Pamiętaj, żeby wypić szklankę wody zawsze przed snem i zaraz po przebudzeniu (2 szklanki to prawie 1/4 dziennego zapotrzebowania na płyny!). Wielu zwolenników ma nawyk picia rano szklanki ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny. Ja jednak nie czuję się zbyt dobrze gdy tak rozpocznę dzień (może to moja wrażliwość na cytrysy?), jednak polecam spróbować, może na Ciebie podziała świetnie? Wypicie wody rano, zaraz po przebudzeniu pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz pobudzić nasz układ trawienny do pracy. Czyli jednym słowem, pomaga nam się obudzić!
Picie wody przed snem jest szczególnie korzystne jeśli chcemy uniknąć kaca następnego dnia (w końcu za ten ból głowy, jaki towarzyszy nam dzień po świetnej imprezie w dużej mierze odpowiada właśnie odwodnienie). Jednak nawet na co dzień warto sięgać po wodę przed położeniem się spać, dzięki temu unikniemy wysuszania błon śluzowych w trakcie snu.
Co więcej mogę powiedzieć? Może tylko sparafrazować popularne powiedzenie – Częste picie, wydłuża życie ;)
Zostaw komentarz!
Każdy komentarz pozwala mi chociaż odrobinę poznać co myślisz, dlatego są tak istotne.
Jeśli masz chwilkę to zostaw komentarz i daj znać jakie są Twoje sposoby na picie większej ilości płynów :)
Artykuły Porady Zdrowy styl życia
Tagi
woda
Autor
Anna Sudoł
Z zawodu informatyk, z serca kucharz. Wegetarianka i wyznawczyni absolutnej relaksacji kuchennej. Twardy charakterek łagodzi i rekompensuje ludziom smacznym jedzeniem. Wiecznie w kuchni, wiecznie coś kombinuje. Chciałaby zostać sama sobie szefem i stworzyć coś co zapadnie wszystkim w pamięć.
Poprzedni wpis
"Kuchnia polska bez pszenicy" - Grochem o Książkę
Następny wpis
Szybki obiad wegetariański - Curry pomidorowe z dynią
Zimowa lemoniada malinowa
Pyszna zimowa lemoniada to napój wręcz niezbędny p [...] Czytaj dalej +
TOP 5 Najlepsze sposoby na kaca
Bo to ostra impreza była… Poimprezowy stan a [...] Czytaj dalej +
Ciasto z owocami na maślance (bezglutenowe)
Uwielbiam wilgotne ciasta z owocami i to właśnie t [...] Czytaj dalej +
Herbata z miętą i imbirem
Kiedy tylko robi się zimno sięgam po rozgrz [...] Czytaj dalej +
Źródło:http://www.grochemogarnek.pl/2015/11/utrzymuj-odpowiednie-nawodnienie-jak-pic-wieksza-ilosc-plynow