ßßß Cookit - przepis na Ciasto Battenberg

Ciasto Battenberg

nazwa

Wykonanie

Staromodne ciasto na podwieczorek przy herbacie, tak bardzo symboliczne dla Wielkiej Brytanii, że nie ma chyba bardziej angielskiego ciasta ;-). Historia mówi, że ciasto zostało stworzone w 1884 roku by uczcić ślub księżniczki Wiktorii (wnuczki królowej Wiktorii) i księcia Ludwika z Battenberg. Cztery części ciasta reprezentowały książąt z Battenberg - Ludwika i jego trzech braci, choć nie uchowały się zapiski potwierdzające prawdziwość tej historii. Klasycznie jest to dość słodkie ciasto ucierane lub biszkopt genueński, upieczone z jednakowych proporcji mąki, masła, cukru i jajek. Do ciasta dodajemy zmielone migdały które dodają mu oprócz smaku, wilgotności. Ciasto pieczone jest na wzór dwukolorowej szachownicy, pachnie migdałami, marcepanem, morelami, choć oprócz wersji migdałowej równie często spotyka się waniliową i różaną z dżemem malinowym, które równie dobrze smakują z marcepanem. Ciasto powinno być wykonane z niezwykłą precyzją, równo przycięte i gładko obłożone marcepanem, nie ma tutaj miejsca na niedbałość. Wypiek jest bardzo popularny w czasach dzisiejszych: w każdym praktycznie sklepie w UK można je zakupić i skosztować. Warto jednak skusić się i przygotować ciasto samemu w domu. To nie jest takie trudne, jak by się mogło wydawać :-).
Składniki:
150 g masła
120 g drobnego cukru do wypieków
3 duże jajka
75 g zmielonych migdałów*
150 g mąki pszennej
1 i 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
kilka kropel ekstraktu z migdałów (lub aromatu migdałowego)
czerwony barwnik spożywczy (użyłam barwnika Wilton kolor red-red)
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną przesiać z proszkiem do pieczenia, następnie wymieszać ze zmielonymi migdałami, odłożyć.
W misie miksera umieścić masło i cukier. Ucierać powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając po każdym dodaniu do połączenia się składników. Dodać ekstrakt migdałowy i zmiksować. Dodać suche składniki i wymieszać szpatułką, tylko do połączenia się składników.
Powstałe ciasto podzielić na 2 równe części. Do jednej z nich dodać niedużo czerwonego barwnika, wymieszać do połączenia.
Formę kwadratową o boku 18 lub 19 cm podzielić na pół (u mnie domowa podziałka: kawałek kartonu owinięty folią aluminiową, następnie forma wyłożona papierem, jak na zdjęciu). Do formy wyłożyć ciasto, kolory osobno, wyrównać.
Piec w temperaturze 165ºC przez około 35 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.
Wystudzone ciasto podzielić na 4 równe części: po 2 części z każdego koloru: przyciąć je odpowiednio by powierzchnie styczne były proste i gładkie, a każdy kawałek w przekroju kwadratowy.
Ponadto:
pół słoiczka dżemu morelowego, gładkiego
ok. 300 g marcepanu, białego lub złotego
cukier puder, do podsypywania
Dżem morelowy podgrzać, przetrzeć przez sitko. Powinien być idealnie gładki.
Ciasto złożyć w szachownicę, powierzchnie styczne sklejając dżemem - smarując je pędzelkiem. Ciasto wokół również posmarować dżemem morelowym.
Marcepan rozwałkować, podsypując go delikatnie cukrem pudrem. Ciasto posmarowane dżemem zawinąć w marcepan, przyciąć.
* Zmielone migdały można zastąpić zmielonym ryżem, mąką ryżową lub skrobią ziemniaczaną - ciasto wtedy jest mniej tłuste, a bardziej sypkie.
Smacznego :-).
Przepis Mary Berry, lekko zmodyfikowany.
Źródło:http://www.mojewypieki.com/przepis/battenberg-cake