ßßß Cookit - przepis na Świąteczny barszcz czerwony

Świąteczny barszcz czerwony

nazwa

Wykonanie

Jedną z nieodłącznych potraw królujących na wigilijnym stole jest barszcz. Najczęściej serwowany jest, jako tradycyjne danie wigilijne z uszkami. Jednak w zależności od okazji można podawać go na wiele sposobów: z krokietami, pasztecikami z farszem mięsnym lub z kapustą i grzybami zarówno w cieście drożdżowym jak i francuskim. Poniżej przedstawiam przepis na barszcz który od wielu lat króluje na naszym stole wigilijnym, mam nadzieję, że znajdzie on również miejsce na waszych świątecznych stołach.
Barszcz ten cechuje dobre wyważenie słodkiego i kwaśnego smaku. Dobrze wyczuwalny jest czosnek oraz majeranek – moim zdaniem nieodłączne składniki barszczu.
Wigilijny barszcz czerwony – składniki:
1 kg buraków lub słoik tartych buraków 0,5l
1 op. włoszczyzny (marchew, seler, por, cebula)
3 jabłka
liść laurowy, ziele angielskie
majeranek
około 3 łyżki octu
5 ząbków czosnku
około 3 łyżki cukru
sól, pieprz
Wigilijny barszcz czerwony – przygotowanie
Gotujemy wywar z włoszczyzny, z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego oraz wcześniej umytych, pokrojonych w ćwiartki i wydrążonych jabłek. Jeżeli decydujemy się na użycie do sporządzenia barszczu świeżych buraków to proponuję ugotować je wcześniej, następnie obrać ze skóry i zetrzeć na tarce jarzynowej na dużych oczkach.
Gdy wywar będzie gotowy dodajemy do niego buraki wcześniej ugotowane i starte bądź te zrobione do słoika na zimę. Od razu dodajemy około 3 łyżki octu. Jest to bardzo ważna czynność gdyż dzięki zakwaszeniu wywaru barszcz nie straci swojego pięknego buraczkowego koloru. Następnie dodajemy drobno posiekany czosnek i doprawiamy barszcz do smaku cukrem, solą, pieprzem, ewentualnie jeszcze octem lub sokiem z cytryny jeżeli uznamy że kwaskowaty posmak nie jest wyczuwalny. Ja zwykle najwięcej czasu poświęcam właśnie na doprawienie barszczu, gdyż wg mnie wszystkie smaki muszą być idealnie zrównoważone, przewaga jednego ze smaków czy to słonego, kwaśnego czy słodkiego może zepsuć cały efekt. Na koniec sypiemy majeranek i cedzimy barszcz, tak by stał się on czystym wigilijnym barszczem:)
Życzę wszystkim pysznie udanego wigilijnego barszczu!
Źródło:http://www.kulinarny-blog.pl/przepis/swiateczny-barszcz-czerwony