ßßß Cookit - przepis na Rogale Świętomarcińskie Według Piotra Koperskiego

Rogale Świętomarcińskie Według Piotra Koperskiego

nazwa

Wykonanie

Świętomarcińskie rogale z Cukierni Piekarni Piotra Koperskiego przyjechały do mnie w ubiegłym tygodniu, prosto z Poznania. I.... stało się - zakochałam się. Muszę powiedzieć, że to była JEST miłość od pierwszego kęsa :-)
Jako, że co roku na 11 listopada uruchamiam własną rogalową manufakturę, zaczęłam nerwowo przeczesywać internetowe zasoby w nadziei, że natknę się gdzieś na recepturę inspirowaną rogalami Mistrza Piotra.. Z pomocą przyszła Lo z bloga Pistachio , która kilka lat temu, podczas rogalowych warsztatów, pozyskała przepis bezpośrednio od Pana Koperskiego. To właśnie na tej podstawie piekłam swoje tegoroczne rogaliska.
(z moimi nieznacznymi modyfikacjami)
Składniki na ca 20-25 sztuk:
ciasto półfrancuskie
200 ml mleka
500 g mąki pszennej (wrocławskiej typ 500)
60 g cukru
60 g miękkiego masła
2 jajka
30 g drożdży
1/4 łyżeczki soli
400 g masła
nadzienie
300 g białego maku
500 ml mleka
300 g cukru
200 g okruchów biszkoptowych
50 g miękkiego masła
50 g drobno posiekanych migdałów
50 g rodzynek
100g skórki pomarańczowej
3 jajka
1/2 łyżeczki naturalnego ekstraktu migdałowego lub rumowego, co kto woli
Lukier:
cukier puder
woda
Dodatkowo:
drobniutko posiekane orzechy do posypania upieczonych rogali
Wykonanie:
Ciasto:
Drożdże i cukier rozpuszczamy w ciepłym mleku i odstawiamy na 15 minut
Doda jemy jajka, mąkę, masło i sól. Całość miksujemy, przez ca 7 minut,u ż ywając końcówek haków . Naczynie z wyrobionym ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięci a na ok. 60 minut. W tym czasie c iasto powinno podwoić swoją obj ę tość.
Na podsypanym mąką blacie rozwałkowujemy ciasto na prostokąt grubości 1 cm. 2/3 ciasta pokry wamy kopczykami masła. Ciasto składamy na trzy części. Najpierw zawijamy 1/3 ciasta bez masła, a następnie 1/3 ciasta z masłem. Dociskamy powierzchnię, żeby dobrze rozprowadzić masło. Otrzymujemy w ten sposób trzy warstwy ciasta i dwie warstwy masła. Ciasto zawijamy w folię i umieszczamy w lodówce na pół godziny.
Po tym czasie ponownie rozwałkowujemy ciasto na prostokąt i ponownie składamy na 3 części. Znów schładzamy je w lodówce przez 30 minut. Czynność powtarzamy jeszcze dwukrotnie.
Gotowe ciasto dzielimy na 2 części. Każdą z nich rozwałkowujemy na prostokąt grubości 0.5 cm. Ciasto dzielimy na bardzo smukłe, dłuugie trójkąty o podstawie 10 cm. Przy pomocy łyżeczk i na k aż dym trójkącie uk ł adamy porcję nadzienia . Podstawę trójkąta zakładamy na nadzienie na wysokość 4 cm. Część zawiniętą nacinamy na ś rodku. Zwijamy rogale zaczynając od podstawy trójkąta. Rogale układamy na blachach wyłożonych papierem do pieczenia, zachowując między nimi 5 cm odstępy. Odstawiamy do wyrośnięcia na ca 40 minut.
Rogale pieczemy ca 20 minut w temperatu rze 210C .
Wystudzone lukrujemy i posypujemy siekanymi orzechami.
Nadzienie:
Zagotowujemy mleko i zalewamy nim mak. Mieszamy i odstawiamy na godzinę.Następnie mak bardzo starannie odcedzamy na sicie. Mak wraz z cukrem mielimy trzykrotnie.
Biszkopty rozdrabniamy najbardziej jak się da i łączymy z makiem.
Dodajemy migdały, rodzynki, skórkę, jajka, masło i ekstrakt migdałowy lub rumowy. Mieszamy.
Lukier:
Cukier puder rozcieramy z wodą aż do uzyskania żądanej konsystencji..
Życzę Wam Smacznego! :-)
Źródło:http://swiatpachnieszarlotka.blogspot.com/2015/11/rogale-swietomarcinskie-wedug-piotra.html