ßßß Cookit - przepis na DOSKONAŁY CHLEB GRYCZANY, BEZ DROŻDŻY, MĄKI, BEZGLUTENOWY

DOSKONAŁY CHLEB GRYCZANY, BEZ DROŻDŻY, MĄKI, BEZGLUTENOWY

nazwa

Wykonanie

Tak naprawdę to można rzec iż to chleb z jednego składnika, z dodatkiem tylko wody i soli..., choć ja swój jeszcze wzbogaciłam o otręby, płatki i ziarna. Ten chleb to dla mnie pełne zaskoczenie i to pomimo tego
, że mam bardzo duże doświadczenie z chlebami na zakwasie. To wręcz cud natury. Zakwas żytni i orkiszowy obserwuję już od kilku lat i jest to dla mnie ciągle cudny widok, to jak pięknie wyrasta (a to przecież tylko woda i mąka), to wręcz widok magiczny. Ten przepis z kaszą gryczaną, choć trudno to sobie wyobrazić, ma w sobie jeszcze więcej magii. Kasza zalana wodą pęcznieje, a następnie już po dwóch dniach zachowuje się prawie jak zakwas. Można miksować ją już nawet po jednym dniu, ja chciałam by moja skiełkowała, niestety nie udało mi się to i to mimo iż piekłam już ten chleb dwa razy i za każdym razem miałam inną kaszę. Niemniej te dwa dni sprawiają, że moja kasza pieni się i wzrasta tak samo jak zakwas.
Tak upieczony chleb, ma cudownie chrupiącą skórkę i delikatny, wilgotny, sprężysty miąższ, co jest rzadkością przy chlebach bezglutenowych. To jeden z nielicznych chlebów bezglutenowych, który absolutnie się nie kruszy. Dodatkowo bardzo długo pozostaje świeży. Polecam bardzo gorąco, nie tylko osobom na diecie bezglutenowej, choć dla nich myślę, że taki chlebek to prawdziwe wybawienie.
Inspiracją były przepisy znalezione na tej i na tej stronie, choć ja zrobiłam swój jeszcze trochę inaczej.
Piekłam w ciemnej keksówce o wym.26,5x8,5cm.
Składniki podstawowe:
- 500g kaszy gryczanej nieprażonej (niepalonej, białej)
- 700g (ml) wody
- +/- 100-150g (ml) wody (do uzupełnienia na drugi dzień)
Dodatki:
- 3 płaskie łyżeczki soli himalajskiej
- 20g otrębów gryczanych
- 40g ziaren słonecznika
- płatki gryczane i ziarna do posypania chleba (u mnie siemię lniane)
Kaszę przepłukać na sicie pod bieżącą wodą. Przełożyć do garnka i zalać 700ml wody. Zamieszać i odstawić na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
Rano kaszę przemieszać (wchłonie znaczną ilość wody) wodę uzupełnić do poziomu z dnia poprzedniego (ja dolałam za pierwszym razem 150ml, za drugim tylko 100ml wody). Zamieszać i odstawić na 1-2 dni. Kontrolować by kasza cały czas była przykryta wodą, w razie potrzebny wodę uzupełnić.
Moja kasza po dwudniowym odstawieniu, zaczęła się mocno pienić i lekko rosnąć...
Gdy kasza nam skiełkuje to super, jeśli nie, to nic nie szkodzi. Przekładamy ją do blendera (zlewając nadmiar wody) i miksujemy. Ja część odsączyłam na sicie, resztę przełożyłam bez odsączania (łącznie odlałam 100g wody, czyli to co wcześniej dolałam). Po zmiksowaniu kasza powinna być dość gęsta, powinna mieć konsystencję kwaśnej śmietany (zbyt rzadka masa spowoduje, że chleb zapadnie nam się środkiem). Do masy dodajemy sól, ziarna słonecznika oraz otręby i mieszamy do połączenia składników. Moja masa już z dodatkami miała konsystencję zbliżoną do chlebów, jakie piekę na zakwasie. Gdyby masa była zbyt gęsta można dolać część z odlanej wody.
Gotową masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia (gdy używamy form silikonowych nie jest to konieczne). Dokładnie wygładzamy, obsypujemy płatkami i ulubionymi ziarnami, spryskujemy delikatnie wodą i odstawiamy przed przykryciem do wyrastania, najlepiej na całą noc.
Chleb nie urośnie bardzo mocno (te bezglutenowe mocno nie wyrastają), ale zdecydowanie się wybrzuszy, mój wybrzuszył się już po 4h, piekłam go jednak dopiero po 10h, ale nic mu to nie zaszkodziło.
Piekłam w piekarniku nagrzanym do 220*C, od razu po wstawieniu obniżyłam temperaturę do 200*C i piekłam 60 minut, na programie góra-dół, bez termoobiegu.
Upieczony chleb wyjmujemy z formy, odklejamy papier do pieczenia i studzimy na kratce.Po wystudzeniu można przystąpić do degustacji... Doskonały z domowym masełkiem ... Pychotka ;-)
Smacznego :-)
Źródło:http://smaczne-zdrowe.blogspot.com/2016/01/doskonay-chleb-gryczany-bez-drozdzy.html